Aholi muammolarini aniqlash va bartaraf etish  hamda kriminogen vaziyat barqarorligini ta’minlash yuzasidan Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Djurayev  boshchiligidagi idoralararo ishchi guruh Navoiy viloyatida  o‘rganish ishlarini davom ettirmoqda
Bugun ishchi guruh tomonidan viloyat yoshlarining taʼlim olishi, kasb-hunar o‘rganishi va sport bilan shug‘ullanishlari uchun yaratilgan sharoitlar atroflicha o‘rganildi. Xususan, Milliy gvardiya qo‘mondoni R.Djurayev, Navoiy shahar hokimi M.Egamqulov hamda ishchi guruh aʼzolari Navoiy shahrida joylashgan ixtisoslashtirilgan maktablar va sport majmuasi faoliyati bilan tanishdi.
Tadbir davomida Milliy gvardiya qo‘mondoni 5-sonli ixtisoslashtirilgan maktabda faoliyati yo‘lga qo‘yilgan IT-texnologiyalari, ingliz va xitoy tillarini o‘rganish uchun yaratilgan sharoitlar, kurash bo‘yicha sport to‘garagi, shuningdek, milliy taomlar, tikuvchilik va novvoylik kabi kasb-hunar o‘rgatishga moslashgan guruhlar bilan tanishib, o‘quvchi-yoshlar bilan yaqindan suhbatlashdi. Tashrif so‘ngida, masʼullarga sport majmuasini qo‘shimcha sport anjomlari bilan jihozlash bo‘yicha bir qator taklif va tavsiyalar berildi.
Shundan so‘ng, 1-sonli ixtisoslashtirilgan maktabda Milliy gvardiya tomonidan tashkil etilgan harbiy-vatanparvarlik mashg‘ulotlarini o‘tkazish jarayonida bevosita qo‘mondon ham ishtirok etib, sport seksiyalari faoliyati bilan ham tanishdi. Shu bilan birga, "Yosh gvardiyachilar" doirasida o‘tkazilgan respublika sport musobaqalarida mazkur muassasa o‘quvchilari erishgan yutuqlarining taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv oxirida Qo‘mondon tomonidan nomdor sportchilar yetishib chiqayotgan ushbu muassasa sport zali sig‘imi kamligi alohida taʼkidlanib, sport zal yerto‘lasida shug‘ullanib kelayotgan kurashchilar uchun zamonaviy sport inshooti qurish masalasida shahar hokimligi bilan kelishib olindi.
Shuningdek, Milliy gvardiya qo‘mondoni tomonidan ishchi guruhning masʼul vakillari hamda soha xodimlariga yoshlarni taʼlimga yo‘naltirish, ularni yuksak maʼnaviyatli, har tomonlama komil inson bo‘lib ulg‘ayishlari, shu bilan birga, ularni bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun turli sport seksiyalari hamda ommaviy sportga jalb qilishga qaratilgan dasturlarning ijrosi to‘liq taʼminlanishi yuzasidan tegishli vazifalar berildi.

Межведомственная рабочая группа во главе с командующим Национальной гвардией генерал-майором Р.Джураевым продолжает изучать социально-экономическую ситуацию и криминогенную обстановку в Навоийской области с целью выявления и устранения проблем населения.
Сегодня межведомственная рабочая группа подробно изучила условия, созданные для учебы, профессионального обучения и занятий спортом молодежи области. В частности, командующий Национальной гвардией Р. Джураев, хоким г. Навои М. Эгамкулов и члены рабочей группы ознакомились с деятельностью специализированных школ и спортивного комплекса, расположенных в г. Навои.
Так, командующий Национальной гвардией ознакомился с деятельностью специализированной школой IT-технологий № 5, условиями для изучения английского и китайского языков, борцовским спортивным клубом, а также группами, адаптированными для обучения таким профессиям, как национальная кухня, пошив одежды и выпечка, а также пообщался с молодежью.
По итогам визита должностным лицам даны предложения и рекомендации по оснащению спорткомплекса дополнительным спортивным инвентарем.
После этого командующий принял непосредственное участие в военно-патриотических занятиях, организованных Национальной гвардией в специализированной школе №1, и ознакомился с деятельностью спортивных секций. Здесь же состоялась презентация достижений учащихся данного учреждения на республиканских спортивных соревнованиях, проводимых в рамках мероприятий «Ёш гвардиячилар».
В завершение встречи командующий подчеркнул, что вместимость спортзала учреждения, куда приезжают известные спортсмены, недостаточна, и согласовал с администрацией города вопрос строительства современного спортивного комплекса для борцов, занимающихся в спортзале, размещённом в подвальном помещении.
Кроме того, командующий Национальной гвардией поручил ответственным представителям рабочей группы и сотрудникам на местах направлять молодежь, воспитывать ее высоконравственными, всесторонне развитыми людьми, также были поставлены задачи организовывать для подростков и молодежи содержательный досуг, создать все возможности, для того чтобы спортивные секции и программы, направленные на вовлечение молодых в занятия спортом, привитие здорового образа жизни, функционировали в полную силу.