Milliy gvardiya tizimida "Eng yaxshi kitobxon" tanlovi g‘oliblari aniqlandi
“Eng yaxshi kitobxon” tanlovining yakuniy bosqichi o‘tkazildi Qadimiy va betakror diyorimizdan yetishib chiqqan buyuk sarkardalar, allomalar, adib va mutafakkirlarimizning boy maʼnaviy merosi, harbiy sanʼati, madaniyati, dunyoviy va diniy ilm-fan taraqqiyotiga qo‘shgan ulkan hissasini o‘rganish, ularning noyob asarlari, ibratli hayoti va ijtimoiy faoliyatini kelgusi avlodga bezavol yetkazish, keng targ‘ib etish hamda harbiy xizmatchilar va xodimlar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini yana-da ommalashtirish maqsadida, Milliy gvardiya tizimida “Eng yaxshi kitobxon” ko‘rik tanlovi tashkil etilgan edi.
Kuni kecha mazkur tanlovning yakuniy bosqichi bo‘lib o‘tdi. Unda hududiy bosqichlardan yuqori natijaga erishib, respublika bosqichida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritgan 19 nafar ishtirokchilar qatnashdi.
Ishtirokchilar “Biz buyuk sarkardalar avlodimiz”, “Jahon tamadduni va o‘zbek xalqi madaniyati rivojiga ulkan hissa qo‘shgan allomalarimiz” hamda “Mustaqil vazifa” shartlari bo‘yicha sinovdan o‘tkazildi.
Hakamlar hayʼati tomonidan ishtirokchilarni baholashda adolat mezoni asosida, ularning tayyorgarligi, bilimi, asarni ifodali va taʼsirli o‘qishi hamda kitobxonlik mahoratiga eʼtibor qaratildi.
G‘oliblar Adbulla Qodiriy memorial muzeyida tantanali ravishda Milliy gvardiyaning I, II va III darajali diplomlari hamda esdalik va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra ko‘rik tanlovda Milliy gvardiya Namangan viloyati bo‘yicha boshqarmasi kichik serjanti Botirov Muhriddin 3 o‘rinni egallagan bo‘lsa, 2-o‘rin Jamoat xavfsizligi universiteti kursanti Toshmurodov Axrorga nasib etdi. Faxrli 1-o‘rinni esa Milliy gvardiya Andijon viloyati bo‘yicha boshqarmasi kichik serjanti Ruzimatov Shoxrux qo‘lga kiritdi.
Shu bilan birga, ko‘rik tanlovning “Eng yaxshi kitobxon”, “Eng yosh kitobxon”, “Eng zukko kitobxon” hamda “Eng faol kitobxon” nominatsiyalari bo‘yicha ham sovrindorlar munosib taqdirlandi.
Xulosa o‘rnida taʼkidlash joizki, mazkur tanlovlar harbiy xizmatchi va xodimlarning maʼnaviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni yana-da ommalashtirish, milliy adabiyotimizning durdona asarlarini yosh avlod o‘rtasida keng targ‘ib etishda munosib o‘rin tutadi.

Объявлены победители конкурса «Лучший чтец» в системе Национальной гвардии
Состоялся финальный этап конкурса "Лучший чтец". Конкурс проводится с целью изучения богатого духовного наследия народов Узбекистана, истории военного искусства, культуры. Книги открывают перед нами миры, из них мы узнаем о вкладе в развитие наук и литературы наших ученых, писателей и мыслителей. Книги передают нам знания, учат, воспитывают.
На днях состоялся финальный этап конкурса чтецов. В нем приняли участие 19 участников, которые добились высоких результатов на региональных этапах и получили право участвовать в республиканском этапе.
Участники прошли тестирование по следующим направлениям "Мы - поколение великих полководцев", "Ученые, внесшие большой вклад в развитие мировой цивилизации и культуры узбекского народа" и "Самостоятельное задание".
Исходя из критериев справедливости, объективности и непредвзятости в оценке участников, жюри обращало внимание на подготовку участников, круг знаний, умение выразительно и с чувством прочесть произведения.
Победителей награждали дипломами Национальной гвардии I, II и III степеней, а также памятными и ценными призами. Церемония награждения проходила в доме-музее Адбуллы Кадыри.
По итогам конкурса 2-е место занял курсант Университета общественной безопасности Ташмурадов Ахрор, а младший сержант Управления Национальной гвардии по Наманганской области Батыров Мохриддин занял 3-е место. Почетное 1-е место завоевал младший сержант Управления Национальной гвардии по Андижанской области Рузиматов Шохрух.
Также поощрительных призов удостоились победители конкурса по номинациям "Лучший чтец", "Самый юный чтец", "Самый лучший чтец" и "Самый активный чтец".
В заключение следует отметить, что данные конкурсы занимают достойное место в повышении морального духа военнослужащих и сотрудников, повышении популярности чтения среди них, широкой пропаганде шедевров нашей национальной литературы среди подрастающего поколения.