Milliy gvardiya tizimida o‘tkazilgan “Dovyurak jangchi” intensiv sinovlari yakunlandi. Sinovda muvaffaqiyatli ishtirok etgan harbiy xizmatchilarni munosib taqdirlashga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi  va unda ko‘krak nishonlar o‘z egalariga topshirildi.
Davlatimiz Rahbarining 2021 yil 10 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari harbiy xizmatchilarning jismoniy tayyorgarligini yuqori darajada tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga asosan Jizzax viloyati “Forish” dala o‘quv maydonida Milliy gvardiya tizimida   “Dovyurak jangchi” intensiv sinovlari o‘tkazildi.
O‘n kun davomida uch bosqichda o‘tkazilgan, o‘ttizdan ortiq shartlarni o‘z ichiga olgan, xususan, kompleks kuch mashqlari, 30 km masofaga piyoda yurish (yugurish) va yagona to‘siqlar yo‘lagida umumiy nazorat hamda o‘qotar qurollardan  amaliy otish mashqlari, shuningdek, pichoq uloqtirish kabi intensiv sinovlarda har bir harbiy xizmatchi jangovar ruh, matonat,  shijoat bilan o‘z imkoniyatlarini amalda namoyon etdi.
Sinovda muvaffaqiyatli ishtirok etgan harbiy xizmatchilarni munosib taqdirlashga bag‘ishlangan tantanali tadbir Milliy gvardiya Markaziy devonida tashkil etildi va unda Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Djurayev tomonidan  ko‘krak nishonlar o‘z egalariga topshirildi.
Ushbu sinovlarda munosib ishtirok etib, o‘z kasbiga sadoqatini, turli yuklamalarga jismonan va ruhan bardoshliligini namoyon etgan barcha harbiy xizmatchilarga hamda ularning murabbiy va komandirlariga qo‘mondonlik tomonidan minnatdorchilik bildirildi.
Shuningdek, mazkur sinovda ijobiy natija ko‘rsatgan nomzodlarni yuqori saviyada tayyorlagan murabbiy-komandirlar va yo‘riqchilarning mehnatlari ham munosib baholandi va rag‘batlantirildi.
“Dovyurak jangchi” farqlovchi nishoniga ega bo‘lganlar Milliy gvardiya jangovar tayyorgarligining ajralmas qismi ekanligi taʼkidlandi, shuningdek, bu nishon ishtirokchilarni xizmat faoliyatini samarali olib borishlariga va har bir gvardiyachini mana shunday yutuqlarga erishishida undashiga ishonch bildirildi.
Taqdirlangan guruh tomonidan   Milliy gvardiya jangovar hayqirig‘i eshitilgach, shaxsiy tarkib tantanali yurib o‘tdi va Milliy gvardiya Markaziy devoni hududida barpo etilgan “Xotira maydoni” oldiga borishdi.
Milliy gvardiya qo‘mondoni va o‘rinbosarlari, faxriylar hamda taqdirlangan shaxsiy tarkib orkestr sadosi ostida ximat vazifasini bajarish chog‘ida jasorat ko‘rsatib, qahramonlarcha halok bo‘lgan safdoshlarimiz nomlari bitilgan “Xotira maydoniga” gul qo‘yishdi.

Завершились интенсивные испытания «Довюрак жангчи», проводимые в системе Национальной гвардии. Состоялась церемония чествования военнослужащих, успешно прошедших испытания, и им вручены нагрудные знаки отличия
На основании Постановления главы государства от 10 декабря 2021 г. «О дополнительных мерах по организации физической подготовки военнослужащих Вооруженных Сил Республики Узбекистан на высоком уровне» в системе Национальной гвардии прошли интенсивные испытания «Довюрак жангчи». Испытания проходили на учебном полигоне «Фориш» в Джизакской области.
В три этапа в течение десяти дней, включающих более тридцати условий, таких как комплекс силовых упражнений, пеший марш (марш-бросок) на 30 км и преодоление единой полосы препятствий, а также практическая стрельба из стрелкового оружия и метание ножей, каждый военнослужащий продемонстрировал свои способности на практике, боевой дух, упорство, мужество и уровень физической и боевой подготовки.
В Центральном аппарате Национальной гвардии было организовано торжественное мероприятие, посвященное награждению военнослужащих, успешно прошедших испытание, где командующий Национальной гвардией генерал-майор Р. Джураев вручил нагрудные знаки отличия достойным.
Командование выразило благодарность всем военнослужащим, их тренерам и командирам, принявшим участие в этих испытаниях и продемонстрировавшим верность профессии, физическую и психологическую выносливость, стойкость к различным нагрузкам.
Также были оценены и поощрены усилия наставников-командиров и инструкторов, подготовивших на высоком уровне кандидатов, показавших положительные результаты в этом испытании.
Подчеркивалось, что обладатели знака отличия «Довюрак жангчи» являются неотъемлемой частью боевой подготовки Национальной гвардии. также отмечалось, что данный знак поможет участникам эффективно осуществлять свою служебную деятельность и будет мотивировать каждого гвардейца на достижения.
Затем личный состав торжественным маршем прошел к обелиску «Хотира майдони», установленному на территории Центрального аппарата Национальной гвардии.
Командующий Национальной гвардией и его и заместители, ветераны и награжденный личный состав возложили цветы к подножию обелиска, отдавая дань уважения к памяти сослуживцев, геройски погибших во имя мира и спокойствия нашей Родины, ради безопасности ее граждан.