Milliy gvardiya va yoshlar
Milliy gvardiya Navoiy viloyati bo‘yicha boshqarmasi tomonidan yoshlar va o‘smirlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatlarning oldini olishga qaratilgan tadbirlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
Jumladan, kuni-kecha Zarafshon sanoat kasb-hunar kollejida Milliy gvardiya Navoiy viloyati bo‘yicha boshqarmasi vakillari tomonidan Ichki ishlar boshqarmasi bilan hamkorlikda o‘quvchilar ishtirokida huquqbuzarliklar mavzusida suhbat o‘tkazildi. Shuningdek, yoshlarga huquqbuzarliklar qanday turlarga bo‘linishi, qaysi hollarda huquqbuzarni maʼmuriy qaysi hollarda esa jinoiy javobgarlikka tortish mumkinligi tushuntirildi.
Uchrashuv so‘ngida yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar oldi.
Zarafshon shahar “Qo‘riqlash” bo‘limida ochiq eshiklar kuni tashkil etilib, unga 2-sonli umumtaʼlim maktab o‘quvchilari taklif qilindi. Tadbir davomida bolalarga “Qo‘riqlash” xizmatining vazifalari haqida so‘zlab berilib, qo‘riqlov signalizatsiya qurilmalari bilan tanishtirildi. Ayniqsa, tezkor guruhlar faoliyati haqidagi maʼlumotlar maktab o‘quvchilarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Ochiq eshiklar kunida ishtirokchilar imkon qadar foydali maʼlumotlar olishlari uchun
“Qo‘riqlash” bo‘limi xodimlari o‘sha kuni Favqulodda vaziyatlar boshqarmasidan hamkasblarini taklif qilishdi. Favqulodda vaziyatlar vazirligining hududiy bo‘linmasi xodimlari tomonidan maxsus texnikalar ko‘rgazmasi tashkil etilib, yong‘in xavfsizligi bo‘yicha suhbat o‘tkazildi.

Национальная гвардия – молодежи и детям
Управление Национальной гвардии по Навоийской области регулярно проводят мероприятия, направленные на военно-патриотической воспитание молодежи и подростков, предупреждение правонарушений и преступлений среди несовершеннолетних. Часто встречи и беседы с подрастающим поколением организовываются гвардией совместно с другими силовыми ведомствами и правоохранительными органами.
Например, недавно в Зарафшанском промышленном профессиональном колледже представители Управления Национальной гвардии по Навоийской области совместно с Зарафшанским городским отделом внутренних дел провели со студентами беседу на тему правонарушений. Молодым людям разъяснили, на какие виды делятся правонарушения, в каких случаях нарушителя могут привлечь к административной, а в каких – к уголовной ответственности. Отдельно поговорили о нарушениях в сфере дорожного движения. Ребятам объяснили, почему важно неукоснительно соблюдать правила дорожного движения, почему ни в коем случае нельзя садиться за руль, не имея прав на управление транспортным средством, а также рассказали о причинах дорожно-транспортных происшествий. В завершение встречи молодежь получила ответы на вопросы.
В отделе «Охраны» г. Зарафшана проведен День открытых дверей, на который сотрудники гвардии пригласили учащихся школы № 2. Ребятам рассказали о задачах службы «Охрана», представили им устройства охранной сигнализации. Особый интерес у школьников вызвала информация о деятельности групп оперативного реагирования.
Для того, чтобы ребята получили как можно больше полезной информации, сотрудники отдела «Охраны» пригласили в этот день и коллег из Управления по чрезвычайным ситуациям. Сотрудники регионального подразделения МЧС организовали выставку спецтехники и провели беседу на тему пожарной безопасности, продемонстрировали, как обращаться с огнетушителем, и рассказали об основных причинах несчастий, связанных с огнем.