Milliy gvardiya harbiy xizmatchi va xodimlari tomonidan noqonuniy pirotexnika vositalari savdosining oldi olinmoqda.
Bayram - Yangi yil qanchalik yaqin bo‘lsa, sertifikatsiz pirotexnika vositalarini sotishdan daromad olishni istaganlar shunchalik faollashadi. Shu bois Milliy gvardiya hamda boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlari harbiy xizmatchi va xodimlariga sertifikatlanmagan pirotexnika vositalarini sotish bo‘yicha maʼlumotlarni aniqlash va ularga chek qo‘yish vazifasi qo‘yilmoqda. Harbiy xizmatchi va xodimlar tomonidan respublika miqyosida amalga oshirilgan tezkor-profilaktik tadbirlar natijasida noqonuniy pirotexnika vositalari savdosining oldi olindi.
NAMANGAN VILOYATI. Milliy gvardiya Namangan viloyati bo‘yicha boshqarmasi harbiy xizmatchilari tomonidan sertifikatsiz pirotexnika vositalarini sotayogan yigit qo‘lga olindi. 16 yoshli M.S. xolislar va o‘smirning qarindoshlari ishtirokida ko‘rikdan o‘tkazilganda, uning sumkasida 13 blok (har biri 130 quti) “Britanik” bombalari va 2 o‘ram "Snaryad svetnaya babochka" nomli pirotexnika vositalari mavjudligi maʼlum bo‘ldi. Mazkur holat yuzasidan surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
SAMARQAND VILOYATI. Milliy gvardiya Samarqand viloyati bo‘yicha boshqarmasi harbiy xizmatchilari tomonidan pirotexnika vositalarining noqonuniy savdosiga qarshi o‘tkazilgan reyd tadbirlari davomida 5 dona “Teraniya” pirotexnika vositalarini 700 ming so‘mga sotmoqchi bo‘lgan shaxs voqea joyida ushlandi. Dastlabki surishtiruv ishlarida huquqbuzar samarqandlik 2007 y.t. I.R. ekanligi maʼlum bo‘ldi. Fuqaro voyaga yetmaganligi bois, o‘smirning yaqinlari voqea haqida zudlik bilan xabardor qilinib, ular ishtirokida huquqbuzarlik yuzasidan bayonnoma tuzildi.
JIZZAX VILOYATI. Milliy gvardiya Jizzax viloyati bo‘yicha boshqarmasi harbiy xizmatchilari tomonidan sertifikatsiz pirotexnika mahsulotlarini sotish bilan bog‘liq 5 ta holat aniqlandi. Bu bilan asosan yoshlar, jumladan, voyaga yetmaganlar shug‘ullangan. Xolislar ishtirokida o‘tkazilgan tezkor-profilaktik tadbirlar davomida pirotexnika vositalari uchun pul olayotgan 16 yoshli R.I. qo‘lga olindi. Uning yonidan 2 dona (har biri 20 o‘ram) “Britanik” nomli pirotexnika vositalari topilib, musodara qilindi.
19 yoshli fuqaro B.N. ham jami 1 million so‘mlik pirotexnika vositalarini sotmoqchi bo‘lgan vaqtida qo‘lga olindi. Harbiy xizmatchilar tomonidan xolislar ishtirokida 10 ta “Britaniya” nomli pirotexnika vositalari musodara qilindi.
Jizzax shahrida yashovchi 18 yoshli fuqaro B.B. pirotexnika vositalarini 440 000 so‘mga sotmoqchi bo‘lgan vaqtida ushlandi va uning yonidagi 40 quti jami 2400 dona “Britaniya” nomli pirotexnika vositalari musodara qilindi.
20 yoshli fuqaro N.M. ham 5 quti “Britanik”ni 750 ming so‘mga sotayotgan vaqtida qo‘lga olindi.
BUXORO VILOYATI. Milliy gvardiya Buxoro viloyati bo‘yicha boshqarmasi harbiy xizmatchilari hamda Bojxona qo‘mitasi viloyat boshqarmasi xodimlari tomonidan olib borilgan hamkorlikdagi tadbirlarda yirik hajmdagi pirotexnika vositalari ushlandi. Qorovulbozor tumanida yashovchi fuqaro A.Sh.ning yonida 960 000 so‘mga sotmoqchi bo‘lgan 8 quti “Teraniya” nomli pirotexnika vositalari topilib, musodara qilindi. Fuqaro A.Sh.ning so‘zlariga ko‘ra, u pirotexnika vositalarini joriy yilning noyabr oyida Toshkent shahridagi “Qo‘yliq” dehqon bozoridan o‘z tumanida sotish uchun 400 ming so‘mga xarid qilgan.
Pirotexnika vositalarini sotish bilan shug‘ullanayotgan yana bir fuqaro 19 yoshli S. M. ham poytaxtdagi “Qo‘yliq” dehqon bozoridan xavfli mahsulotlarni xarid qilganligi haqida ko‘rsatma berdi. Shuningdek, G‘ijduvon tumanida yashovchi fuqaroning uyidan jami 1 million 300 ming so‘mlik 13 dona “Teraniya” (7 800 dona) topilib, musodara qilindi.
Hurmatli yurtdoshlar!
Shuni eslatib o‘tamizki, pirotexnika mahsulotlari bilan noqonuniy savdo qilish O‘zbekiston Respublikasi Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 185-1-moddasi bo‘yicha ashyolar musodara qilinib, besh baravaridan yigirma baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Pirotexnika buyumlarini qonunga xilof ravishda ishlab chiqarish, tayyorlash, saqlash, tashish, jo‘natish, ulardan foydalanish, huddi shuningdek, ularni qonunga xilof ravishda O‘zbekiston Respublikasiga olib kirish (O‘zbekiston Respublikasidan olib chiqish) yoki o‘tkazish ancha miqdorda yohud shunday harakatlar maʼmuriy jazo qo‘llanilganidan keyin sodir etilgan bo‘lsa, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 250-1-moddasiga asosan jinoiy javobgarlikka tortiladi.

Военнослужащие и сотрудники Национальной гвардии продолжают выявлять факты незаконного оборота пиротехнических изделий
Чем ближе праздник – Новый год, тем активнее лица, желающие извлечь прибыль на сбыте несертифицированной пиротехники. Таких людей не беспокоят последствия для здоровья людей, особенно детей и молодежи, которые чаще всего и развлекаются опасной забавой. Поэтому перед военнослужащими и сотрудниками Национальной гвардии, других правоохранительных структур стоит задача: выявлять факты реализации несертифицированной пиротехнической продукции и изымать ее из оборота. Приведем несколько примеров по результатам оперативно-профилактических мероприятий, которые проводят военнослужащие и сотрудники Национальной гвардии по всей республике.
НАМАНГАНСКАЯ ОБЛАСТЬ. В г. Намангане военнослужащие Управления Национальной гвардии по Наманганской области установили личность молодого человека, сбывавшего несертифицированную пиротехнику. Им оказался 16-летний М. С. При участии понятых и родных подростка был проведен личный досмотр сумки, в которой обнаружено и изъято 13 блоков (по 130 упаковок в каждом) так называемых «бомбочек» «Британик» и две упаковки одиночного салюта «Снаряд цветная бабочка». По данному факту ведется дознание.
САМАРКАНДСКАЯ ОБЛАСТЬ. Военнослужащие Управления Национальной гвардии по Самаркандской области при проведении рейда по выявлению незаконного оборота пиротехнических изделий в присутствии понятых с поличным при попытке сбыта 5 блоков пиротехники «Трения» за 700 тысяч сумов задержали молодого человека. В отделе внутренних дел, куда был доставлен задержанный, установили его личность, им оказался житель г. Самарканда И. Р., 2007 года рождения. Поскольку задержанный не достиг совершеннолетия, о произошедшем незамедлительно уведомили родных подростка, и уже в их присутствии был составлен протокол о правонарушении.
ДЖИЗАКСКАЯ ОБЛАСТЬ. Военнослужащие Управления Национальной гвардии по Джизакской области выявили пять фактов сбыта несертифицированной пиротехнической продукции. В основном, занимались этим молодые люди, в том числе, несовершеннолетние. Так, при проведении оперативно-профилактических мероприятий в присутствии понятых у застигнутых в момент получения денег за пиротехнику 16-летнего Р. И. было обнаружено и изъято 2 блока (по 20 упаковок в каждом) «бомбочек» «Британик», за которые юноша просил 200 тысяч сумов. У его сверстника А. Р. изъято 8 блоков аналогичной пиротехники, которую парень продавал за 120 тысяч сумов. В присутствии родных подростков составлены протоколы об административном правонарушении.
У 19-летнего Б. Н. военнослужащие Национальной гвардии в присутствии понятых изъяли 10 блоков «Британик». Молодой человек также был задержан при попытке сбыта пиротехники на общую сумму 1 миллион сумов.
Житель Джизака 18-летний Б. Б. намеревался реализовать пиротехники на 440 тысяч сумов. В момент задержания у него оставалось 2 400 штук «Британик», расфасованных по 40 упаковкам.
У 20-летнего Н. М. обнаружено и изъято в присутствии понятых 5 блоков «Британик», в которых осталось 3 тысячи «бомбочек». За весь «товар» молодой человек думал выручить 750 тысяч сумов.
БУХАРСКАЯ ОБЛАСТЬ. В ходе совместных мероприятий военнослужащие Управления Национальной гвардии по Бухарской области и сотрудники областного Управления таможенного комитета выявили крупную партию пиротехнических изделий. У жителя Караулбазарского района А. Ш. в присутствии понятых было обнаружено и изъято 8 блоков пиротехники «Трения», которые намеревался сбыть за 960 тысяч сумов. Со слов молодого человека, пиротехнику он приобрел в ноябре текущего года на ташкентском рынке «Куйлюк» за 400 тысяч сумов для последующей реализации в своем районе.
Другой задержанный за сбыт пиротехники, 19-летний С. М., в показаниях также заявил, что приобрел опасную продукцию на рынке «Куйлюк» в столице. Правда, с его слов, сделал это еще в декабре прошлого года. в доме жителя Гиждуванского района было обнаружено и изъято 13 блоков «Трения» (это 7 800 штук) на общую суммму 1 млн 300 тысяч сумов.
Уважаемые граждане, не игнорируйте предупреждения об опасности «развлечений» с несертифицированными пиротехническими изделиями: ваши дети и вы сами можете получить серьезные ожоги, лишиться зрения.
Также напоминаем, что за незаконный оборот пиротехнических изделий статьей 185-1 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности предусмотрен штраф в размере от пяти до двадцати базовых расчетных величин с конфискацией предметов правонарушения.
А в случае, если вы занимаетесь незаконным производством, изготовлением, хранением, перевозкой, пересылкой, использованием, а равно незаконным ввозом в Республику Узбекистан (вывоз из Республики Узбекистан) или сбытом пиротехнических изделий в значительном размере либо после применения административного взыскания за такие же действия, то будете привлечены к уголовной ответственности по статье 250-1 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.