O‘zbekiston huquqni muhofaza qiluvchi organlar qo‘l jangi federatsiyasi sportchilari va murabbiylari Jahon chempionatida muvaffaqiyatli ishtirok etganligi uchun munosib taqdirlandi.
Joriy yilning 16-18 iyun kunlari Qozog‘iston Respublikasi poytaxti Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan qo‘l jangi sporti bo‘yicha Jahon chempionatida umumjamoa hisobida O‘zbekiston terma jamoasi faxrli 3-o‘rinni egalladi. Shu munosabat bilan Milliy gvardiya Maʼnaviyat va maʼrifat markazida qo‘l jangi bo‘yicha jahon chempionatida 7 ta oltin, 6 ta kumush va 12 ta bronza medalini qo‘lga kiritgan terma jamoamiz murabbiylari va aʼzolarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston huquqni muhofaza qiluvchi organlar qo‘l jangi federatsiyasi raisi, Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Jo‘rayev sportchilarni nufuzli xalqaro musobaqalarda muvaffaqiyatli ishtirok etib, faxrli uchinchi o‘rinni egallagani bilan tabrikladi. Shuningdek, mazkur musobaqagacha qo‘l jangi ustalari bo‘lgan sportchilarimiz xalqaro musobaqalarda uch marta g‘oliblikni qo‘lga kiritib, shohsupaning eng yuqori pog‘onasiga ko‘tarilganligini taʼkidladi. Jumladan, 2021-yilda Toshkent shahrida o‘tkazilgan jahon chempionatida O‘zbekiston terma jamoasi 8 ta oltin, 11 ta kumush va 8 ta bronza medalini qo‘lga kiritgan; 2022-yilda Buxoro shahrida bo‘lib o‘tgan yoshlar va o‘smirlar o‘rtasidagi jahon chempionatida; yakunda Qozon shahrida tashkil etilgan kattalar o‘rtasidagi Osiyo chempionatida qo‘l jangchilarimiz 8 ta oltin, 7 ta kumush, 9 ta bronza medallarini qo‘lga kiritishdi.
Bugungi kunda respublikamizda 781 ta seksiyada 30 mingdan ortiq yoshlar muntazam qo‘l jangi sporti bo‘yicha mashg‘ulotlarda ishtirok etib kelishmoqda.
Federatsiya raisi murabbiylarga professional sportchilarni tarbiyalayotgani uchun minnatdorlik bildirib, sportchilarning o‘zlariga esa – mashaqqatli mehnati va g‘alabaga bo‘lgan irodasi uchun, shuningdek ularga bundan buyon ham xizmat va sportda hamda kuzda Belarus Respublikasida bo‘lib o‘tadigan qo‘l jangi sporti bo‘yicha Jahon kubogi musobaqasida g‘alaba qozonishini tiladi. Shu bilan birga navbatdagi jahon chempionatida turli namunadagi medallarni qo‘lga kiritgan o‘n ikki nafar qo‘l jangi sportchilariga, “Xalqaro toifadagi sport hakami” malaka toifasi bilan taqdirlangan ikki nafar hakamga “Fidoyi xodimi”, “Aʼlo xizmatlari uchun”, “Namunali xizmatlari uchun” ko‘krak nishonlarini hamda qo‘l soatlari va faxriy yorliqlarni topshirdi.

Спортсменов и тренеров Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана поощрили за успешное выступление на Чемпионате мира
Во Дворце духовности и просветительства Национальной гвардии состоялась церемония чествования тренеров и членов сборной команды, завоевавшей 7 золотых, 6 серебряных и 12 бронзовых медалей на Чемпионате мира по рукопашному бою, который проходил 16 – 18 июня в столице Казахстана г. Астане, и занявшей почетное 3-е место.
Председатель Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана, командующий Национальной гвардией генерал-майор Р. Джураев поздравил спортсменов с успешным выступлением на престижных состязаниях международного уровня и почетным третьим местом. Он отметил, что ранее наши рукопашники трижды побеждали на международных соревнованиях и поднимались на высшую ступень пьедестала: в 2021 году на Чемпионате мира в Ташкенте сборная Узбекистана завоевала 8 золотых, 11 серебряных и 8 бронзовых медалей; в 2022 году на Чемпионате Мира среди молодежи и подростков в г. Бухаре; наконец, на Чемпионате Азии среди взрослых, проходившем в г. Казани, наши рукопашники завоевали 8 золотых, 7 серебряных, 9 бронзовых медалей.
В республике в 781 секции регулярно занимается более 30 тысяч молодых людей.
Председатель Федерации выразил благодарность тренерам за воспитание профессиональных спортсменов, а самим спортсменам – за упорный труд и волю к победе, а также пожелал им дальнейших успехов в службе и спорте и победы на предстоящих осенью этого года соревнованиях Кубка мира по рукопашному бою, местом проведения которого определена Республика Беларусь. Р. Джураев вручил двенадцати рукопашникам, завоевавшим на Чемпионате мира в Астане медали различной пробы, а также двоим судьям, удостоившимся квалификационной категории «спортивный судья международного класса», нагрудные знаки «Фидойи ходими», «Аъло хизматлари учун», «Намунали хизматлари учун», наручные часы и почетные грамоты.