Jizzax viloyatida sertifikatlanmagan dori vositalarining aylanmasi to‘xtatib qolindi
Jizzax viloyatida, Bosh prokuratura huzuridagi Departament, IIB va Milliy gvardiya xodimlari hamkorligida olingan xabarga ko‘ra tezkor tadbir o‘tkazildi va unda sertifikatlanmagan dori vositalarini noqonuniy sotish bilan shug‘ullanib kelgan shaxslar aniqlandi. Tadbir davomida uch nafar fuqaro A.S. va A.E hamda M.X. lar tegishli hujjatlarsiz 31 ming quti natriy xlorid preparatini 8 ming AQSH dollari va 37,4 million so‘mga savdolashish vaqtida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olindi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 186-3-moddasi ("Sifatsiz yoki qalbakilashtirilgan dori vositalarini yoxud tibbiy buyumlarni o‘tkazish maqsadida ishlab chiqarish, tayyorlash, olish, saqlash, tashish yoki o‘tkazish, dori vositalarini yoki tibbiy buyumlarni dorixonalardan va ularning filiallaridan tashqarida realizatsiya qilish, shuningdek tarkibida kuchli taʼsir qiluvchi moddalar mavjud bo‘lgan dori vositalarini retsept bo‘yicha chakana realizatsiya qilish tartibini buzish") bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirda tergov ishlari davom ettirilmoqda.

В Джизакской области предотвращен оборот несертифицированных лекарственных препаратов
В ходе совместных оперативных мероприятий сотрудники Департамента при Генеральной прокуратуре, УВД и Управления Национальной гвардии по Джизакской области изобличили лиц, занимавшихся незаконным оборотом несертифицированных лекарственных препаратов. Трое граждан были задержаны в момент сделки купли-продажи 31 тысячи упаковок препарата «Натрия хлорид», на который не имелось соответствующих документов, за 8 тысяч долларов США и 37,4 млн сумов.
В итоге А. Э. и А. С., выступившие сбытчиками, и М. Х., который намеревался приобрести нелицензированный препарат, были задержаны с поличным в присутствии понятых.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 186-3 («Производство, изготовление, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта или сбыт недоброкачественных либо фальсифицированных лекарственных средств или изделий медицинского назначения, реализация лекарственных средств или изделий медицинского назначения вне аптек и их филиалов, а также нарушение порядка розничной реализации по рецепту лекарственных средств, содержащих сильнодействующие вещества»). Ведется следствие.