Maktablar eshigi bemaqsad yurganlar uchun yopiq!
Joriy yilning 6 mart kuni soat 16:10 larda Qo‘qon shahrida joylashgan 4-sonli maktabda yangi tizimdagi qorovullik xizmatini olib borayotgan xodim tomonidan, ushbu maktab atrofida maqsadsiz yurgan va maktab hududiga  kirmoqchi bo‘lgan to‘rt nafar begona shaxs to‘xtatilgan.
Qo‘riqlash bo‘limi xodimi tashvish tugmasi orqali qo‘riqlash bo‘limiga xabar berish bilan birga, ulardan nima maqsadda kelganliklarini so‘rab, maktabga begonalar kirishi mumkin emasligini va joriy qilingan yangi tartib-qoidalar to‘g‘risida tushuntirishga harakat qilganida, ular tushunishni istamasdan aksincha qorovul xodimining qonuniy talablarini bajarmasdan, o‘zlarining nojo‘ya hatti-harakatlari bilan qo‘pollik qilishga o‘tishgan.
Shu vaqtda chaqiruvga asosan yetib kelgan qo‘riqlash tezkor guruhi xodimlari ularning hatti-harakatlarini cheklab, holatga oydinlik kiritish uchun maktab  hududidan olib ketishgan.
Milliy gvardiya masʼul xodimlari tomonidan olib borilgan dastlabki surishtiruv ishlari davomida ular Qo‘qon shahrida tug‘ilgan fuqarolar, 19 yoshli M. Ya., muqaddam O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 109-moddasi ("qasddan yengil tan jarohati yetkazish") bo‘yicha sudlangan, 22 yoshli K. M., muqaddam O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 104-moddasi ("qasddan og‘ir tan jarohati yetkazish") bo‘yicha sudlangan, 16 yoshli T. U., muqaddam uning ota-onasiga nisbatan O‘zbekiston respublikasining Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 47-moddasi bilan (bolalarni tarbiyalash va ularga taʼlim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik) javobgarlik belgilangan, va 18 yoshli R. R., mazkur maktabning sobiq o‘quvchisi ekanligi maʼlum bo‘lgan.
Ushbu fuqarolarning hatti-harakatlarida O‘zR MJtKning 183, 194-1, 195-1 moddalarida ko‘rsatilgan huquqbuzarlik alomatlari mavjudligi sababli ularga nisbatan tegishli tartibda maʼmuriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.

Двери школ закрыты для бесцельно гуляющих лиц
В г. Коканде 6 марта текущего года примерно в 16:10 часов на территорию школы № 4 пытались зайти четверо незнакомцев, до этого бесцельно гулявшие вокруг учебного заведения. Однако пройти в школу им не позволили сотрудники, осуществляющие охрану в рамках новой системы. Сотрудники попытались объяснить, что по новым правилам посторонним вход в школу категорически запрещен.
На вопросы сотрудников Национальной гвардии, несущих здесь службу по обеспечению общественного порядка и безопасности учащихся и педколлектива, о цели визита незнакомцы не ответили, но продолжили требовать пропустить их в учебное учреждение, шумели и ругались с использованием нецензурной лексики. Сотрудник охраны нажал на «тревожную» кнопку, уведомив, таким образом, о произошедшем отдел «Охраны». Прибывшие по вызову сотрудники группы быстрого реагирования задержали нарушителей общественного порядка.
В ходе доследственной проверки были установлены личности задержанных. Ими оказались жители г. Коканда 19-летний М. Я., ранее судимый по статье 109 («Умышленное легкое телесное повреждение») Уголовного кодекса РУз, 22-летний К. М., ранее судимый по статье 104 («Умышленное тяжкое телесное повреждение») Уголовного кодекса РУз, 16-летний Т. У., родители которого ранее привлекались к административной ответственности за невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей, и 18-летний Р. Р., который ранее учился в данной школе.
По данному факту в отношении задержанных составлены протоколы по следующим статьям Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности: 183 («Мелкое хулиганство»), 194-1 («Невыполнение законных требований военнослужащего (сотрудника) Национальной гвардии Республики Узбекистан»), 195-1 («Противодействие выполнению служебного долга военнослужащими (сотрудниками) Национальной гвардии Республики Узбекистан»).