Milliy gvardiya Maʼnaviyat va maʼrifat markazida tizimdagi harbiy xizmatchi va xodimlar hamda ishchi xizmatchilar o‘rtasida “Eng yaxshi harbiy qo‘shiq ijrochisi” tanlovining respublika bosqichi o‘tkazildi
Mazkur tanlov harbiy-vatanparvarlik, ona Vatanga muhabbat va sadoqat, intellektual va ijodiy salohiyatni yana-da rivojlantirish maqsadida harbiy xizmatchilar, xodimlar va ishchi xizmatchilar o‘rtasida o‘tkazildi. Hududiy bosqichlarda g‘olib bo‘lgan 14 nafar ishtirokchi respublika bosqichiga yetib kelishdi. Ular ona-vatanni madh etuvchi hamda harbiylar to‘g‘risidagi qo‘shiqlarini tanlovda ijro etishib, o‘zaro ijodiy bellashishdi. Albatta har bir ijroning o‘ziga yarasha yutuq va kamchiliklari mavjud. Bularga esa Respublika maʼnaviyat va maʼrifat markazi, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi, O‘zbekiston Bastakorlar uyushmasi vakillari, shoir va kompozitorlaridan tashkil topgan hakamlar hayʼati tomonidan baho berildi.
Ijrochilar kundalik xizmatlaridan tashqari ijod bilan shug‘ullanib, sanʼatga oshno bo‘lganligi, kuylagan ashulalarining dilga yaqinligi bilan tomoshabinlarda katta taʼsirot qoldirdi. Tadbir so‘ngida g‘olib va sovrindorlar aniqlanib, munosib ravishda rag‘batlantirildi.
Shuni taʼkidlab o‘tishimiz kerakki, mazkur tanlovda g‘olib bo‘lgan ishtirokchilar kelgusida Qurolli kuchlar tuzilmalari o‘rtasida bo‘lib o‘tadigan ko‘rik-tanlovlarda qatnashishadi.

Заключительный, республиканский этап конкурса «Лучший исполнитель военной песни» прошел среди военнослужащих, сотрудников и работников по вольному найму. Мероприятие проходило в Центре духовности и просветительства Национальной гвардии Республики Узбекистан.
Цель конкурса заключалась в воспитании патриотизма, верности и любви к Родине, а также развитию среди военнослужащих, сотрудников и работников по вольному найму интеллектуального и творческого потенциала. Право на участие в республиканском этапе завоевали 14 победителей региональных этапов. Они исполнили на конкурсе песни, восхваляющие Родину и армию, и соревновались между собой в творческом подходе. Конечно, у каждого исполнителя были свой стиль, манера исполнения. Их оценивало жюри, в состав которого вошли представители Республиканского центра духовности и просветительства, Союза писателей Узбекистана, Союза композиторов Узбекистана, известные поэты и композиторы.
Помимо своих повседневных обязанностей, артисты занимались творчеством, были знакомы с искусством, а песни, которые они исполняли, оставляли большое впечатление у зрителей. По итогам мероприятия были объявлены и награждены лучшие исполнители.
Следует отметить, что победители этого конкурса примут участие в предстоящем конкурсе между ведомствами Вооруженных сил.