“O‘zbekiston Respublikasining Davlat chegarasi to‘g‘risida”gi Qonun ishchi guruh yig‘ilishida qizg‘in muhokama qilindi
Bugun Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi ishchi guruhining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda senator, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari doimiy komissiyalari raislari, Qo‘mita huzuridagi ekspertlar guruhi aʼzolari, Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari, Milliy gvardiya, Mudofaa, Ichki ishlar, Favqulodda vaziyatlar vazirliklari hamda boshqa bir qator vazirlik va idoralar, OAV vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda “O‘zbekiston Respublikasining Davlat chegarasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni dastlabki tarzda muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, bugungi kunda xalqaro va mintaqaviy xavfsizlikka tahdid solayotgan xavf-xatarlarni hisobga olgan holda O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegarasi xavfsizligini taʼminlash samaradorligini yana-da oshirish ustuvor yo‘nalishlardan biri hisoblanadi.
Dunyoda buzg‘unchi to‘dalar va qo‘poruvchi-terrorchi guruhlarning faollashuvi, ijtimoiy-iqtisodiy muammolar, siyosiy va millatlararo ziddiyatlarning keskinlashib borayotgani har birimizni sergaklik va ogohlikka chorlaydi.
Zamonaviy geosiyosiy zaminda yangicha tendensiyalar paydo bo‘layotgan, integratsiya jarayonlari jadal kechayotgan bir vaqtda, dunyoning eng rivojlangan davlatlar chegara idoralari xam boshqa subyektlarning hamkorligisiz mamlakatning chegara xavfsizligini taʼminlay olmasligini eʼtirof etmoqda.
Shu bois, bugun muhokama qilingan yangi tahrirdagi Qonun bilan Vatanimiz sarhadlarini himoya qilishga masʼul bo‘lgan vazirlik va idoralarning o‘z vakolati doirasida belgilangan vazifalarni bajarishida yuzaga kelayotgan qator muammo va tushunmovchiliklarga barham berilib, ularning o‘zaro hamkorligi masalalari aniq belgilab qo‘yilmoqda.
Qonun 9 ta bob va 73 ta moddadan iborat.
Yig‘ilishda Qonun tashabbuskori ishchi guruh aʼzolariga Qonun nimaga xizmat qilishi, unga kiritilayotgan yangiliklar haqida batafsil axborot berdi. O‘z navbatida, vazirlik va idoralar muhokama qilinayotgan Qonun bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Muhokamada ishtirokchilar tomonidan qonunchilikka kiritilayotgan o‘zgartirishlar bugungi kunda xalqaro va mintaqaviy xavfsizlikka tahdid solayotgan xavf-xatarlarni hisobga olgan holda O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegarasi xavfsizligini taʼminlash samaradorligini yana-da oshirish ustuvor yo‘nalishlardan biri ekanligi alohida qayd etildi.

Закон «О государственной границе Республики Узбекистан» активно обсуждался на заседании рабочей группы
28 февраля текущего года состоялось заседание рабочей группы Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности.
В нем приняли участие сенаторы, председатели постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов, члены экспертной группы при Комитете, представители пограничных войск Службы государственной безопасности, Национальной гвардии, министерств обороны, внутренних дел, чрезвычайных ситуаций и ряда других министерств и ведомств, СМИ.
На заседании предварительно рассмотрен Закон Республики Узбекистан «О государственной границе Республики Узбекистан».
Отмечалось, что сегодня одним из приоритетных направлений является дальнейшее повышение эффективности обеспечения безопасности государственной границы Республики Узбекистан с учетом угроз международной и региональной безопасности.
Активизация деструктивных банд и подрывных террористических группировок в мире, обострение социально-экономических проблем, политических и межнациональных конфликтов призывают каждого из нас к бдительности и внимательному отношению к окружающим.
В современном геополитическом пространстве появляются новые тенденции, ускоряются интеграционные процессы. В таких условиях даже самые развитые страны мира признают, что пограничные органы не могут обеспечить пограничную безопасность страны без взаимодействия с другими субъектами.
Поэтому обсужденным Законом в новой редакции устраняется ряд проблем и путаниц, возникающих при выполнении министерствами и ведомствами, ответственными за охрану границ нашей Родины, задач, предусмотренных в рамках их полномочий, четко определяются вопросы их взаимодействия.
Закон состоит из 9 глав и 73 статей.
В ходе заседания инициатор Закона подробно проинформировал членов рабочей группы о том, чему способствует Закон, рассказал о вводимых нововведениях. В свою очередь, министерства и ведомства также высказали свое мнение по обсуждаемому Закону.
В ходе обсуждения участниками отмечалось, что вносимые изменения в законодательство являются одним из приоритетных направлений дальнейшего повышения эффективности обеспечения безопасности государственной границы Республики Узбекистан с учетом вызовов и рисков, угрожающих сегодня международной и региональной безопасности.