Koreya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Von Do Yon bilan Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Djurayevning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Bugun, 7 oktyabr kuni Koreya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Von Do Yon bilan  Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Djurayevning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Milliy gvardiya qo‘mondoni kirish so‘zida, janob Von Do Yon ga Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi etib tayinlangani bilan  samimiy tilaklarini bildirib, o‘zaro ishonch va hurmatga asoslangan hamkorlik munosabatlarini yana-da rivojlantirish yo‘lidagi masʼuliyatli ishlariga ulkan muvaffaqiyatlar tiladi.
Ushrashuv davomida, davlatlarimiz o‘rtasidagi Mudofaa, Mudofaa sanoati, Xavfsizlik hamda Huquqni muhofaza qilish sohalarida keng qamrovli hamkorlik yulga qo‘yilgani alohida taʼkidlab o‘tildi.
Xususan, 2021 yilning 16-19 iyun kunlari Koreya milliy politsiya Agentligi Bosh komissari Kim Chang Yongning  O‘zbekistonga tashrifi davomida, O‘zbekiston Milliy gvardiyasi va Koreya Milliy politsiya agentligi o‘rtasida o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolanib qator kelishuvlarga erishilgani, bundan tashqari uch tomonlama muzokaralar o‘tkazilib, O‘zbekiston Milliy gvardiyasi, Ichki ishlar vazirligi va Koreya milliy politsiya Agentligi o‘rtasida amaliy hamkorlik rejasi imzolagani taʼkidlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Milliy gvardiyasi va Koreya Milliy politsiya Agentligi o‘rtasida jamoat tartibini taʼminlash, muhim obyektlarini qo‘riqlash, kiberxafvsizlik yo‘nalishlarida o‘zaro hamkorlik munosabatlarini rivojlantirishga qaratilgan masalalar muxokama qilinib, harbiy kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirishda tajriba almashinuvi, o‘zaro tanishuv tashriflar, qo‘shma treninglar, seminarlar va amaliy mashg‘ulotlar tashkil etishning ijobiy natijalari qayd etildi.
O‘z navbatida, elchi Von Do Yon O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining Koreya tomoni bilan ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishdagi barcha tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida Koreya milliy politsiya Agentligi bilan ikkitomonlama hamkorlikni yana-da rivojlantirish va mustahkamlash bo‘yicha bir qator  kelishuvlarga erishildi.
O‘zaro hurmat va ishonch ruhida bo‘lib o‘tgan uchrashuv yakunida, Koreya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi janob Von Do Yon faxriy mexmonlar kitobida o‘zining samimmiy tilaklarini yozib qoldirdi.

Состоялась встреча командующего Национальной гвардией генерал-майора Р. Джураева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Корея в Республике Узбекистан Вон До Ёном
Сегодня, 7 октября в Управлении международного сотрудничества Национальной гвардии состоялась встреча командующего Национальной гвардии генерал-майора Р. Джураева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Корея в Республике Узбекистан Вон До Ёном.
В приветственной речи командующий Национальной гвардией высказал Вон До Ёну, назначенному Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Корея в Узбекистане, искренниепожелания больших успехов в ответственной работе на благо дальнейшего укрепления и развитиядружественных отношений и плодотворного сотрудничества между нашими странами, основанных на взаимном доверии и уважении.
В ходе встречи особо подчеркивалось, что между Республикой Корея и Узбекистаном налажено продуктивное сотрудничество в сферах обороны, оборонно-промышленного комплекса, обеспечения безопасности и правопорядка.
В частности, 16-19 июня 2021 года в ходе визита Главного комиссара Национального полицейского агентства Кореи Ким Чан Ёна в Узбекистан был подписан Меморандум о взаимопонимании между Национальной гвардией Узбекистана и Национальным полицейским агентством Республики Корея. Кроме того, были проведены трехсторонние переговоры между Национальной гвардией, Министерством внутренних дел и Национальным полицейским агентством Кореи, по результатам которых былподписан план практического сотрудничества.
Кроме того, Национальная гвардия Узбекистана и Национальное полицейское агентство Кореи обсудили вопросы, направленные на поддержание общественного порядка, охрану важных объектов, обеспечения кибербезопасности, а также повышение профессионализма личного состава и развитие взаимного сотрудничества и обмена опытом в сфере образования, подготовки и повышения квалификации военнослужащих, осуществление взаимных визитов; также отмечена положительная динамика ворганизации совместных учений, семинаров и практических занятий.
Со своей стороны, Чрезвычайный и Полномочный Посол Вон До Ён выразил готовность поддержать все инициативы Национальной гвардии Республики Узбекистан по развитию двустороннего сотрудничества с Кореей.
По итогам встречи достигнут ряд договоренностей по дальнейшему развитию и укреплению двустороннего сотрудничества с Корейским национальным полицейским агентством.
В завершение встречи, проходившей в духе взаимного уважения и доверия, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Республике Узбекистан г-н Вон До Ён оставил запись с наилучшими пожеланиями в адрес Национальной гвардии в Книге почетных гостей.