Toshkent viloyatida benzin mahsulotini o‘g‘irlashda gumon qilingan shaxslar aniqlandi
Qo‘shma tadbirlar davomida “Qo‘riqlash” bo‘limi, Yangiyo‘l Ichki ishlar organlari va Bosh prokuratura idoralari xodimlari tomonidan benzin o‘g‘irlashda gumon qilinayotgan neft va gaz mahsulotlarini qazib olish va qayta ishlash bilan bog‘liq korxonalarning bir guruh mansabdor shaxslari aniqlandi.
Joriy yilning 17 va 20 fevral kunlari yo‘l varaqalariga ko‘ra, "N.F.S. Avto Oil" MCHJ kompaniyasi "Premium Gold Oil Star" Mchjga 10 tonna benzin yetkazib berishi kerak edi. Biroq, MAN rusumli avtomashina tekshirilganda, umumiy qiymati 23 million bo‘lgan ortiqcha 3,3 tonna benzin mahsuloti borligi maʼlum bo‘ldi.
Mazkur holat bo‘yicha besh nafar mansabdor shaxsga nisbatan JK 2-qismi, “v” va “g” bandlari, 167-moddasi (O‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.

В Ташкентской области выявлены лица, подозреваемые в хищении бензина
В Ташкентской области при проведении совместных мероприятий сотрудники отдела «Охрана», органов внутренних дел г. Янгиюля и Департамента при Генеральной прокуратуре выявили группу должностных лиц ряда предприятий, связанных с добычей и переработкой нефтегазовой продукции, подозреваемых в хищении бензина. Так, согласно товарно-транспортным накладным от 17 и 20 февраля текущего года предприятие «N.F.S. Avto Oil» должны были доставить ООО «Premium Gold Oil Star» 10 тонн бензина. Однако при проверке в цистерне автомобиля MAN бензина было обнаружено на 3,3 тонны больше. Сумма «излишка» превысила 23 млн сумов.
По данному факту в отношении пятерых должностных лиц Департамент возбудил уголовное дело по части 2, пункты «в» и «г», статьи 167 («Хищение путем присвоения или растраты») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.