Nogironligi bo‘lgan shaxslarni jamiyatda ijtimoiy moslashuvini taʼminlash maqsadida Milliy gvardiya tarkibiy va hududiy bo‘linmalarida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Milliy gvardiya qo‘mondonining 2024 yil 19 aprel kunidagi buyrug‘i bilan nogironligi bo‘lgan shaxslarni Milliy gvardiya tizimiga ishchi va xizmatchi tarkibi lavozimlariga qabul qilish tartibi tasdiqlandi.
Bo‘sh ish o‘rinlari bo‘yicha maʼlumotlar “Yagona milliy mehnat tizimi” idoralararo dasturiy apparat kompleksi (YAMMT)da real vaqt rejimida eʼlon qilinib kelinmoqda (https://ish.mehnat.uz/vacancies).
Murojaatlar asosida nogironligi bo‘lgan shaxslarni ishga joylashtirish masalasi Milliy gvardiya masʼul xodimlari tomonidan belgilangan muddatlarda ko‘rib chiqilib, hal etilishi nazoratga olindi.
Milliy gvardiyaning hududiy boshqarmalari, muassasalari, harbiy qismlari hamda Qo‘riqlash bosh boshqarmasi va uning hududiy bo‘linmalari tomonidan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun bo‘sh ish o‘rinlari eʼlon qilinib, bugungi kunga qadar 112 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslar ishga qabul qilingan.

О системной работе по обеспечению социализации лиц с ограниченными возможностями в обществе, проводимой сегодня в органах Национальной гвардии
Приказом командующего Национальной гвардией от 19 апреля 2024 г. утвержден порядок приема на работу в органы гвардии лиц с инвалидностью на должности рабочих и служащих (по вольному найму).
Информация о вакансиях рабочих и служащих в системе Национальной гвардии публикуется в режиме реального времени в Единой национальной системе труда Республики Узбекистан (https://ish.mehnat.uz/vacancies).
На основании заявлений вопрос трудоустройства лиц с ограниченными возможностями рассматривается ответственными сотрудниками органов Национальной гвардии в установленные сроки, при этом решение данного вопроса взято на контроль.
На сегодня в областных управлениях, учреждениях, воинских частях Национальной гвардии, а также в Главном управлении «Охрана» и его территориальных управлениях посредством открытого конкурса на вакантные должности для людей с инвалидностью, информация о котором размещена на Едином открытом портале вакансий государственных служащих, трудоустроено 112 человек.