Doʻstona hamkorlik aloqalari mustahkamlanmoqda
Milliy gvardiyaning Qozogʻiston tomoni bilan hamkorligi doirasida joriy yilning 2 fevral kuni Qozogʻiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri oʻrinbosariMilliy gvardiya Bosh qoʻmondoni general-mayor Botakanov Yerkin Sovetbekovich boshchiligidagi delegatsiyaning yurtimizga tashrifi boʻlib oʻtdi.
Tashrif dasturiga muvofiq general-mayor Y.Botakanov boshchiligidagi Qozogʻiston delegatsiyasi Milliy gvardiya markaziy devonida Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qoʻmondoni general-mayor R.Djurayev tomonidan tantanali kutib olindi.
Milliy gvardiya boshqarmalari rahbarlari, shuningdek onlayn formatda qatnashgan hududiy boshqarma boshliqlari va harbiy taʼlim muassasalari vakillari ishtirokidagi ikki tomonlama muzokaralar yakunida Oʻzbekiston va Qozogʻiston Milliy gvardiyalari oʻrtasida 2023 yilga moʻljallangan hamkorlik rejasi imzolandi.
Tashrif davomida Qozogʻiston delegatsiyasi Milliy gvardiya Qoʻriqlash bosh boshqarmasi, Jamoat xavfsizligi universiteti, Maʼnaviyat va maʼrifat markazi hamda Bolalar psixologiyasi markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Ishchan va doʻstona muloqot ruhida oʻtgan tashrif davomida oʻzaro manfaatli ikki tomonlama amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish boʻyicha bir qator kelishuvlarga erishildi.

Укрепление отношений дружественного сотрудничества
В рамках сотрудничества Национальной гвардии с казахстанской стороной, 2 февраля текущего года состоялся визит делегации во главе с заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан Главнокомандующим Национальной гвардией генерал-майором Ботакановым Еркином Советбековичем в нашу страну.
В соответствии с программой визита, в Центральном аппарате Национальной гвардии делегацию Казахстана во главе
с генерал-майором E.Ботакановым торжественно встретил командующий Национальной гвардией Республики Узбекистан генерал-майор Р.Джураев.
По итогам двусторонних переговоров, в которых принимали участие начальники управлений Центрального аппарата, представители военных учебных заведений Национальной гвардии,
а также руководители территориальных управлений в онлайн-формате, был подписан план сотрудничества между Национальными гвардиями Узбекистана и Казахстана на 2023 год.
В рамках визита делегация Казахстана подробно ознакомилась
с деятельностью Главного управления охраны, Духовно-просветительского центра и Центра детской психологии Национальной гвардии, а также Университета общественной безопасности Республики Узбекистан.
В ходе визита, проходившего в рабочей и дружественной атмосфере был достигнут ряд договорённостей для дальнейшего развития взаимовыгодного двухстороннего практического сотрудничества