Фарғона шаҳрида ҳарбий хизматчи ва ходимлар ҳамда уларнинг оила аъзолари иштирокида оммавий сайёр қабул ўтказилди
Фарғона шаҳрида жойлашган Шарқий ҳарбий округи Маънавият ва маърифат марказида Қуролли кучлар тизимида хизмат қилаётган ҳарбий хизматчи ва уларнинг оила аъзолари иштирокида оммавий сайёр қабул бўлиб ўтди.
Унда Бош прокуратура, Мудофаа вазирлиги, Миллий гвардия қўмондонлиги, Республика ҳарбий прокуратураси, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳарбий хизматчи ва ходимлари, шунингдек, уларнинг оила аъзолари иштирок этишди.
Очиқ мулоқот аввалида Қуролли кучлари тизимида олиб борилаётган ислоҳотлар, ҳарбий хизматчи ва ходимлар учун яратилаётган шарт-шароитлар ҳамда имкониятлар хусусида сўз юритилди.
Сайёр қабул давомида 100 га яқин фуқаролардан турли йўналишлар бўйича мурожаатлар келиб тушди.
Хусусан, хизмат вақтида вафот этган марҳум ходим Матазимов Рустамнинг турмуш ўртоғи Шаҳноза Матазимова иш билан бандлигини таъминлашда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилди ва бу муаммо жойида ижобий ҳал этилди.
Ишга жойлашиш, фарзандларни мактаб ва мактабгача таълим ташкилотларига жойлаш, хизмат жойини кўчириш масалалари, оилавий тадбиркорликни йўлга қўйиш учун кредитлар олиш каби йўналишларда келиб тушган бир қатор муаммолар ҳам ўз ечимини топди.
Меҳрибонлик уйи битирувчиси Шерматов Мўминжон ҳозирда Миллий гвардия "Қўриқлаш" бошқармасида офицерлик лавозимида хизмат қилиб келмоқда. У ҳам яратилаётган шароитлар ва имкониятлардан мамнун ҳолда, ўз миннатдорчилигини изҳор қилиш мақсадида сайёр қабулга ташриф буюрди.
Таъкидлаш жоизки, бу каби сайёр қабуллар ҳарбий хизматчи ва ходимлар,шунингдек, уларнинг оила аъзоларини ҳуқуқ ва эркинликларини, қонуний манфаатларини амалга оширишда дуч келган муаммоларни ижобий ҳал этишга кенг замин яратмоқда.

В Фергане проведен выездной прием военнослужащих и сотрудников, а также членов их семей
В Центре духовности и просветительства Восточного военного округа, расположенном в городе Фергана, состоялся выездной прием военнослужащих, проходящих службу в Вооруженных Силах, и членов их семей.
Прием проводили ответственные сотрудники Генеральной прокуратуры, Министерства обороны, представители командования Национальной гвардии, Военной прокуратуры республики, МЧС. С обращениями обращались военнослужащие и сотрудники указанных министерств и ведомств, а также члены их семей.
В начале открытого диалога речь шла о реформах, проводимых в системе Вооруженных Сил, об условиях и возможностях, созданных для военнослужащих и сотрудников.
В ходе выездного приема поступило порядка ста обращений по различным направлениям.
В частности, Шахноза Матазимова, жена погибшего при исполнении служебных обязанностей сотрудника Рустама Матазимова, обратилась за практической помощью в трудоустройстве, и эта проблема была положительно решена на месте.
Также решен ряд проблем, связанных с трудоустройством, устройством детей в школы и учреждения дошкольного образования, вопросами изменения места работы, получения кредита для открытия семейного бизнеса.
Шерматов Муминжон, выпускник Дома "Мехрибонлик", в настоящее время служит в управлении «Охрана» Национальной гвардии. Молодой офицер также остался доволен созданными условиями и возможностями и посетил выездной прием, чтобы выразить благодарность.
Стоит отметить, что такие выездные приемы создают широкую почву для своевременного решения проблем, с которыми сталкиваются военнослужащие и сотрудники, а также члены их семе,й при защите своих прав, свобод и законных интересов.