2023 йилнинг 11 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон – 2030» стратегияси тўғрисида»ги Фармони қабул қилинди. Мазкур фармоннинг мазмуни бугунда вазирлик, ташкилот ва идораларда ўрганилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси тизимидаги ҳарбий хизматчи, ходимлар ва ишчи хизматчиларга «Ўзбекистон – 2030» стратегияси тўғрисида»ги Фармоннинг мазмун моҳияти мутахассислар томонидан семинарлар жараёнида етказилмоқда. Ана шундай тадбирларнинг навбатдагиси Миллий гвардия маънавият ва маърифат маркази ва пойтахтимизнинг Учтепа туманида жойлашган ҳарбий қисмда “Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш давлат сиёсатининг бош мезони” мавзусида бўлиб ўтди. Тадбирда Жамоат хавфсизлиги университети тарихчи олимлари, таниқли журналист ва сиёсатшунослар иштирок этишиб, мавзу борасида маърузалар қилишди.
Нотиқлар томонидан стратегияда 5 та устувор йўналиш бўйича 100 та муҳим мақсад ўз аксини топганлиги айтиб ўтилиб, стратегия ўз ичига барқарор иқтисодий ўсиш орқали даромади ўртачадан юқори бўлган давлатлар қаторидан ўрин олиш, аҳоли талабларига ва халқаро стандартларга тўлиқ жавоб берадиган таълим, тиббиёт ва ижтимоий ҳимоя тизимини ташкил қилиш, аҳоли учун қулай экологик шароитларни яратиш, халқ хизматидаги адолатли ва замонавий давлатни барпо этиш, мамлакатнинг суверенитети ва хавфсизлигини кафолатли таъминлаш каби асосий ғояларни ўз ичига олганлиги батафсил тушунтириб ўтилди.

11 сентября 2023 года Президент Республики Узбекистан подписал Указ "О Стратегии «Узбекистан-2030». Содержание этого указа в настоящее время изучается в министерствах, организациях и ведомствах.
Содержание Указа "О стратегии «Узбекистан – 2030» доводится специалистами в ходе семинаров до военнослужащих, сотрудников и работников по вольному найму системы Национальной гвардии Республики Узбекистан. Очередное мероприятие на тему «Надежная защита прав и свобод человека – главный критерий государственной политики Нового Узбекистана» состоялось в Центре духовности и просветительства Национальной гвардии и в войсковой части, расположенной в Учтепинском районе столицы. В мероприятии приняли участие и выступили с докладами историки Университета общественной безопасности, известные журналисты и политологи.
Спикеры отметили, что в Стратегии нашли отражение 100 важных целей по 5 приоритетным направлениям. Стратегия отображает следующие основные идеи: вхождение в число государств с доходом выше среднего путем устойчивого экономического развития;
создание системы образования, медицины и социальной защиты, полностью соответствующей потребностям народа и международным стандартам;