Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг 540 йиллиги
Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасида буюк ўзбек шоири ва давлат арбоби Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 540 йиллиги муносабати билан маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди.
Маълумот ўрнида: Заҳириддин Муҳаммад Бобур ёш бўлишига қарамасдан ҳукмдор бўлган. Унинг ҳукмронлиги остида Шимолий Ҳиндистоннинг қўшиб олинган ҳудудлари бўлган. Фарғона Шарқи энг кучли империяларидан бири - Мўғуллар империясига айланган. Бобур сулоласининг асосчиси сифатида ҳам ҳурматга сазовордир. Айтиш жоизки, империя Бобурийлар империяси деб ҳам аталган.
Тадбир давомида истеъдодли ижодкор ёшлар томонидан - буюк аждодимизнинг ҳаёти ва ижодини саҳна кўринишлари орқали тасвирлаб берилди.
Устоз санъаткорлар, ўқувчи ёшлар, ҳарбий хизматчилар, шунингдек, Тошкент ахборот технологиялари университети талабаларининг ижодий чиқишлари барчада илиқ таассурот қолдирди.

540-я годовщина со дня рождения Захириддина Мухаммада Бобура.
В Национальной библиотеке Узбекистана им. Алишера Навои состоялось мероприятие по случаю 540-й годовщины со дня рождения великого узбекского поэта и государственного деятеля Захириддина Мухаммада Бобура.
В 12 лет, несмотря на ранний возраст, Захириддин Мухаммад Бобур стал правителем. Под его управлением Фергана с присоединенными территориями Севреной Индии становится одной из сильнейших империй Востока - Империей Великих Моголов. А самого Бобура почитают как основателя династии Бобуридов. Кстати, и империю стали называть также империей Бобуридов.
Обо всем этом - жизни и творчестве нашего великого предка - постарались рассказать в театрализованных миниатюрах талантливая творческая молодежь.
Школьники, студенты, гвардейцы, а также гости из Ташкентского университета информационных технологий с восхищением наблюдали за выступлениями ребят.