Жамоат жойларида ўрнатилган тартиб-қоидаларга риоя қилмаган фуқароларга нисбатан жавобгарлик мавжуд
Навоий шаҳридаги А.Навоий номидаги маданият ва истироҳат боғидаги сув ҳавзасида чўмилиб, спиртли ичимлик истимол қилиб ўтирган уч нафар шахс мазкур ҳудудда патруллик хизматини олиб бораётган Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари томонидан аниқланган.
Фуқаролар билан маст ҳолда чўмилишнинг салбий оқибатлари тўғрисида тушунтириш ишлари олиб борилиб, жамоат жойида спиртли ичимлик истеъмол қилганликлари учун эса Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 187-моддаси (“Жамоат жойларида алкоголь маҳсулотини истеъмол қилиш”)га асосан белгиланган тартибда чора кўрилган.
Термиз шаҳрида жойлашган “Болажон” болалар боғи ҳудудида спиртли ичимлик истеъмол қилиб ўтирган шахс мазкур ҳудудда патруллик хизматини олиб бораётган Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари томонидан қўлга олинди.
Олиб борилган дастлабки суриштирув мобайнида ушбу шахс 22 ёшли фуқаро Н.А. эканлиги аниқланиб унга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 187-моддаси (“Жамоат жойларида алкоголь маҳсулотини истеъмол қилиш”)да назарда тутилган ҳуқуқбузарликни содир этгани учун жарима белгиланган.

За распитие алкогольных напитков в общественных местах законом предусмотрен штраф
В г. Навои военнослужащие Управления Национальной гвардии по Навоийской области при патрулировании парка культуры и отдыха им. А. Навои заметили троих молодых людей, которые купались в водоеме и распивали спиртные напитки. С юношами проведена профилактическая беседа о последствиях купания в нетрезвом состоянии, а также наложен штраф за распитие спиртных напитков в общественном месте в соответствии со статьей 187 («Употребление алкогольной продукции в общественных местах») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
В г. Термезе военнослужащие Управления Национальной гвардии по Сурхандарьинской области застали в детском парке «Болажон» 22-летнего Н. А. за распитием водки. На данного гражданина также наложен штраф за совершение правонарушения, предусмотренного статьей 187 («Употребление алкогольной продукции в общественных местах») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.