Пойтахтимиздаги мактабларда ўтказилган рейд тадбирлари давомида айрим ўқувчи ёшлардан ўткир тиғли буюмлар олиб қўйилди
Чилонзор туманидаги 195-мактабнинг саккизинчи синф ва 178-мактабнинг 11-синф ўқувчилари ёнида "бабочка" номли йиғма пичоқлар олиб юрганлиги аниқланди. Сергели туманидаги 267-мактабнинг 9-синф ўқувчисидан эса "ручка" кўринишидаги пичоқ олиб қўйилди.
Мазкур мактабларга янги тайинланган Миллий гвардия инспектор- психологлари ўқувчиларнинг ота-оналари билан мактаб маъмурияти иштирокида профилактик суҳбатлар олиб боришди. Ота-оналарга болаларнинг пичоқ олиб юриши уларнинг муаммоларга дуч келаётганлигидан дарак беришини ва бу уларга ҳаёлий ҳимоя беришини эслатди. Шунинг учун ота-оналар фарзандларининг хатти-ҳаракатига кўпроқ эътибор бериши, улар билан мактаб ва синфдаги вазият ҳақида суҳбатлашиши, таълим муассасасидаги, маҳалладаги тенгдошлари билан муносабатлари тўғрисида билиши кераклиги уқтириб ўтилди.
Шу ўринда “Бабочка” номли йиғма пичоқнинг келиб чиқишининг бир неча хил тарихи борлигини билармидингиз? Биринчиси – мазкур пичоқни арқонларни, бўронда елканларни бир қўл билан қулай кесиш учун филиппинлик денгизчилар ўйлаб топишган. Иккинчиси – “бабочка” пичоғининг криминал ўтмиши мавжуд бўлиб, уни кўча безори тўдалар ҳамда жиноий жамият аъзолари ўйлаб топишган.
Агар фарзандингиз денгизчи ёки кўча қароқчиси бўлмаса пичоқ унга нима учун керак?
“Ручка” пичоғи ҳақида ҳам ўсмирлар ва ота-оналарга ҳудди шу саволни бермоқчиман: нега хавфли бўлган буюмни ўқувчи ўзи билан олиб юриши керак? Тўғри, бундай пичоқ иш юритиш буюмларига киради ва деярли ҳар қандай савдо нуқтасида, шу жумладан интернет сайтларида сотилади. Лекин нега бу мактаб сумкасида? Ахир, ўқувчи синфда қоғозни пичоқ билан кесмайди-ку.
Азиз ота-оналар, болаларингизга диққатли бўлинг, фарзандингиз машғулотлари билан қизиқинг, у билан кўпроқ гаплашинг, ишончли муносабатлар ўрнатинг. Ахир, бу сизнинг зурриёдингиз, сиз у ҳақида орзу қилгансиз ва албатта уни яхши инсон қилиб тарбиялашни хоҳлайсиз. Унга бахтли келажак тилайсиз.

Вчера в трех ташкентских школах у учащихся были обнаружены и изъяты ножи
У двоих подростков – восьмиклассника из 195-й школы и 11-классника из 178-й школы Чиланзарского района обнаружили складные ножи-«бабочки». У учащегося 9-го класса 267-й школы Сергелийского района – нож-«ручку».
Инспекторы-психологи Национальной гвардии, закрепленные за указанными школами, провели беседы с родителями данных учеников в присутствии директоров школ и классных руководителей. Родителям напомнили, что ношение ножей детьми сигнализирует о том, что их дети переживают проблемы, а наличие ножа вселяет им мнимую защиту. Поэтому родным необходимо уделять больше внимания детям, беседовать с ними об обстановке в школе и классе, узнавать о взаимоотношениях со сверстниками и в учебном заведении, и в махалле.
А знали ли вы, что есть несколько версий происхождения складного ножа-«бабочки»? По одной – его придумали филиппинские моряки, чтобы было удобно одной рукой перерезать канаты, разрезать паруса в шторм. По второй версии – у ножа-«бабочки» криминальное прошлое, и придумали его члены уличных банд и преступных сообществ.
Если ваш ребенок не моряк, не бандит из подворотни, тогда зачем ему нож?
По поводу ножа-«ручки» хочется задать тот же вопрос подросткам и родителям: зачем носить с собой потенциально опасный предмет? Верно, такой нож относится к канцелярским принадлежностям и продается в любой практически торговой точке, в том числе, на интернет-площадках. Но зачем он в школьном рюкзаке? Ведь у школьника нет необходимости на уроках разрезать бумагу ножом.
Уважаемые родители, будьте внимательнее к своим детям, проявляйте интерес к увлечениям своего ребенка, беседуйте с ним больше, выстраивайте доверительные отношения. Ведь это ваш ребенок, вы мечтали о нем и наверняка хотите вырастить его хорошим человеком и желаете ему счастливого будущего.