Миллий гвардия органлари томонидан экология ва атроф муҳитни ҳимоя қилиш билан боғлик маъмурий ҳуқуқбузарлик ишлари юритишнинг амалий муаммолари ва ечимлари мавзусида ўқув-семинар машғулоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 11.07.2023 йилдаги “Экология ва жамоат тартибини сақлаш соҳаларидаги қонунчилик такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги ЎРҚ-854-сон Қонун имзоланган эди. Жорий йилнинг13 октябрь кунидан мазкур Қонун кучга кирди.
Эслатиб ўтамиз, эндиликда МЖТКнинг 248'1-моддасидаги ўзгартиришларга мувофиқ, Миллий гвардия органлари томонидан экология ва атроф мухитни химоя қилиш билан боғлик маъмурий ҳуқуқбузарликларнии аниқлаш, баённома расмийлаштириш, ишларни кўриб чиқишга ҳамда жарима тариқасидаги маъмурий жазо чоралари қўлланилади.
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Тошкент шаҳар Қўриқлаш бошқармасида “Миллий гвардия тизимида маъмурий ҳуқуқбузарлик ишлари юритишнинг амалий муаммолари ва ечимлари мавзусида” видео конференц алоқа тарзида он-лайн семинар машғулоти ўтказилди.
Тадбирда, Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий прокуратураси бўлим прокурори адлия капитани Н.Норалиев, Ўзбекистон Республикаси Давлат экология назорат инспекцияси бошлиғи А.Қурбонов, Ўзбекистон Республикаси ИИВ ЖХД Ҳуқуқбузарлик профилактикаси хизмати Маъмурий амалиёт бўлим бошлиғи подполковник К.Қурбонов, Жиноят ишлари бўйича Олмазор тумани суди судяси Х.Содиқов, Миллий гвардия марказий девон бошқарма бошлиқлари ўз маърузалари билан иштирок этишди. Қўриқлаш бош бошқармаси, Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлар бўйича бошқармалари ҳарбий хизматчилари ва ходимлари студиялардан қатнашишиб, қонунчиликдаги янгиликлар бўйича маълумотларга эга бўлишди.
Он-лайн семинар машғулотида 2023 йил 11 июлдаги “Экология ва жамоат тартибини сақлаш соҳаларидаги қонунчилик такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” ЎРҚ-854-сон Қонуни билан Ўзбекистон Республикасининг МЖтК га Миллий гвардияси органларига зарур ваколатлар берилишини назарда тутувчи ўзгартишлар ҳақида тушунчалар берилди.

Проведен учебный семинар-тренинг на тему, посвященную проблемам и практическому решению производства по административным делам, связанным с правонарушениями в сфере экологии и окружающей среды и рассматриваемым органами Национальной гвардии.
13 октября вступил в силу Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства в сферах экологии и охраны общественного порядка», подписанный Президентом 11 июля 2023 года за № ЗРУ-854.
В соответствии со статьей 248-1 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности органы Национальной гвардии вправе рассматривать дела и применять административные взыскания за совершение правонарушений в сфере экологии и охраны окружающей среды.
В Управлении «Охрана» Национальной гвардии Республики Узбекистан по г. Ташкенту состоялся онлайн-семинар в формате видеоконференцсвязи на тему, посвященную проблемам и практическому решению при производстве органами Национальной гвардии по делам об административных правонарушениях.
В мероприятии приняли участие и выступили прокурор отдела Военной прокуратуры Республики Узбекистан капитан юстиции Н. Норалиев, прокурор Военной прокуратуры Республики Узбекистан, начальник Государственной инспекции по экологическому контролю А. Курбанов, начальник отдела административной практики службы профилактики правонарушений подполковник К. Курбанов, судья Алмазарского районного суда по уголовным делам Х. Содиков, руководители управлений Центрального аппарата Национальной гвардии. Военнослужащие и сотрудники Главного управления «Охрана», управлений по Республике Каракалпакстан, г. Ташкенту и областям участвовавшие в мероприятии в режиме онлайн получили информацию о новшествах в законодательстве.
В ходе онлайн-семинара разъяснялись положения Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства в сферах экологии и охраны общественного порядка», подписанного Президентом 11 июля 2023 года за № ЗРУ-854, где закреплены полномочия Национальной гвардии по рассмотрению дел и применению административных взысканий за совершение правонарушений в сфере экологии и охраны окружающей среды.