Миллий гвардия “Қўриқлаш” хизмати ходими томонидан фирибгар қўлга олинди
Жорий йилнинг 4 апрел куни соат 16.15 да номаълум шахс “Қўриқлаш” бош бошқармасининг хорижий давлатларнинг дипломатик ваколатхоналарини қўриқлаш бўйича алоҳида батальонининг телефон рақамига қўнғироқ қилиб, навбатчи ходим билан боғланди. Нотаниш аёл ўзини шифокор деб таништирди ва қуйидагиларни айтди: “Қизингиз йўл-транспорт ҳодисасида жароҳат олди, уни даволаш учун жарроҳлик амалиётини ўтказиш лозим, сиз зудлик билан 20 минг АҚШ долларини топишингиз керак”. Қўнғироққа жавоб берган “Қўриқлаш” хизмати ходими фирибгарлар қўнғироқ қилаётганини дарҳол англаб, фирибгарни қўлга олиш мақсадида "қизини қутқариш учун" учрашишга ва пул беришга тайёрлигини айтди. Аёл Покистон элчихонаси яқинида учрашув тайинлади, лекин у пулни олиб кетиш учун ўзи келмаслигини, ўрнига “Руслан” исмли танишини юборишини айтди.
20 дақиқадан сўнг, “Руслан” хавфсизлик постининг расмий телефон рақамига қўнғироқ қилиб, жароҳатланган қизнинг отасини кутаётганини айтди. Фирибгар учрашув белгиланган жойда ходимлар томонидан қўлга олинди ва Яккасарой тумани ички ишлар бўлимига олиб борилди. Фуқаронинг шахси текширилганда, у аслида Чилонзор туманида яшовчи Самандар исмли 23 ёшли фуқаро эканлиги аниқланди.
Айни пайтда Тошкент шаҳар ИИББ томонидан терговга қадар суриштирув ишлари олиб борилмоқда. Суриштирув давомида унинг шериги аниқланади, шунингдек, бошқа шу каби жиноятларга алоқадорлиги текширилади.
Азиз юртдошлар! Агар бегоналар сизга қўнғироқ қилиб, оила аъзоларингиз ёки дўстларингиз билан бахтсиз ҳодиса юз бергани ва уларни қутқариш учун пул зарурлиги айтишса, шошилманг. Аввал, оилангиз ва дўстларингиз билан боғланинг ва уларнинг аҳволи ҳақида билиб олинг, сўнгра фирибгарлар ҳақида дарҳол ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига хабар беринг. Ҳушёр бўлинг, фирибгарларнинг тузоғига тушиб қолманг.

Сотрудник службы «Охрана» Национальной гвардии, благодаря смекалке, задержал телефонного мошенника
4 апреля 2024 года в 16.15 часов на служебный номер телефона подразделения Отдельного батальона по охране дипломатических представительств зарубежных государств Главного управления «Охрана» позвонила неизвестная женщина. Незнакомка представилась врачом и сказала следующее: «Ваша дочь пострадала в дорожно-транспортном происшествии, для ее лечения необходима операция, вам необходимо срочно найти 20 тысяч долларов США». Ответивший на звонок сотрудник службы «Охрана» сразу понял, что звонят мошенники, и принял решение принять меры к их задержанию. Он подыграл злоумышленнице, изобразив обеспокоенность, и сказал, что готов встретиться и отдать деньги для «спасения дочери». Женщина назначила встречу возле посольства, но предупредила, что придет за деньгами не сама, а отправит знакомого по имени Руслан.
Через 20 минут «Руслан» позвонил на служебный номер телефона поста охраны и сказал, где ждет «отца пострадавшей девочки». Там его и задержали сотрудники Отдельного батальона по охране дипломатических представительств зарубежных государств.
Задержанного гражданина доставили в УКД ОВД Яккасарайского района, где была установлена его личность. «Руслан» оказался на самом деле 23-летним жителем Чиланзарского района столицы по имени Самандар.
В настоящее время ГУВД г. Ташкента ведет доследственную проверку, в ходе которой будет установлена подельница задержанного, а также проверена причастность злоумышленников к другим аналогичным преступлениям.
Уважаемые сограждане! Если вам звонят незнакомые люди и требуют деньги, необходимые для спасения ваших родных и близких, с которыми якобы случилось несчастье, не спешите верить, паниковать и отдавать денежные средства. В первую очередь, свяжитесь с родными и близкими и узнайте об их самочувствии, а затем незамедлительно сообщите о звонке злоумышленников в правоохранительные органы. Будьте бдительны, не попадайтесь на уловки мошенников.