Миллий гвардия ва ички ишлар органлари жамоат жойларида ҳуқуқ-тартибот ва фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш борасидаги ишларни кучайтирмоқда.
Сўнгги 24 соат ичида Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари ички ишлар ходимлари билан биргаликда жамоат жойларида 40 дан ортиқ маъмурий ҳуқуқбузарликларни аниқлади.
Шу билан бирга, жамоат жойларида алкогол маҳсулотлари истеъмоли билан боғлиқ 31 та ҳолат қайд этилди.
Жумладвн, пойтахтнинг Қуйлиқ бозорида 50 ёшли Б.А. спиртли ичимлик истеъмол қилгани учун сайёр суд томонидан 10 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 183-моддаси (“Майда безорилик”) билан 4 та баённома расмийлаштирилди.
Хусусан, Фарғона шаҳридаги “Ал-Фарғоний” истироҳат боғида 36 ёшли С.Х. ўз танишлари билан жанжал чиқариб, атрофдагиларнинг тинчлантиришга қилган ҳаракатларини эътиборсиз қолдиради. Натижада ушбу ҳолат юзасидан Миллий гвардиянинг Фарғона вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари томонидан баённома тузилиб, материаллар судга тақдим этилди.
Бундан ташқари, кечаси фуқаролар тинчлигини бузаётган шахсларга нисбатан тегишли чоралар белгиланмоқда.
Жумладан, пойтахтнинг Олмазор тумани Фаробий кўчасида ўз автомашинасида мусиқани баланд овозда эшитган 20 ёшли Х.Н. га нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 192-моддаси (“Маиший шовқинга қарши кураш талабларини бузиш”) билан ҳуқуқбузарлик содир этганлиги ҳақида баённома тузилди.
Таъкиллаш жоизки, қонун ва тартибни бузувчилар ҳар доим ҳам Миллий гвардия ходимларининг огоҳлантиришларига етарлича муносабат билдирмай, ҳуқуқбузарликни тўхтатиш ҳақидаги  талабларини бажармаяптилар. Масалан, ўтган кун давомида Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 194-1-моддаси (“Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий хизматчиси (ходими)нинг қонуний талабларига риоя қилмаслик”) билан иккита баённома тузилди.
Яна бир ҳолатда Андижон шаҳрида 19 ёшли М.З спорт мажмуасига ташриф буюрувчилар билан тортишиб, уни тартибга чақирган Миллий гвардиянинг Андижон вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчиларига қаршилик кўрсатган.
Гулистон шаҳри, “Юрт байроғи” майдонида 19 ёшли Н.Н. ўзини ноўрин тутиб, хулқ-атвор қоидаларига эътибор бермай, посбонларнинг ҳуқуқбузарликни тўхтатиш бўйича талабларига бўйсунмаган.
Натижада уларга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 194-1-моддаси билан баённома тузилиб, иккала иш бўйича материаллар судларга тақдим этилди.

Национальная гвардия и органы внутренних дел наращивают усилия по обеспечению правопорядка и безопасности граждан в общественных местах
За прошедшие сутки по республике военнослужащие Национальной гвардии совместно с органами внутренних дел выявили в общественных местах свыше 40 административных правонарушений. При этом 31 факт связан с употреблением алкогольной продукции в общественных местах. Так, в столице в Бектемирском районе на рынке «Куйлюк» 50-летний Б. А. распивал водку, а поскольку данный гражданин ранее уже привлекался к административной ответственности за это же правонарушение, в этот раз суд назначил ему 10 суток административного ареста.
По статье 183 («Мелкое хулиганство») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности было составлено 4 протокола. Например, в Фергане в парке развлечений Ал-Фаргони 36-летняя С. Х. учинила скандал со своими знакомыми, на замечания окружающих не реагировала. В итоге военнослужащие Управления Национальной гвардии по Ферганской области составили по данному факту протокол и передали материалы в суд.
Приняты меры в отношении лиц, которые в ночное время нарушают покой граждан. Так, в Алмазарском районе столицы составлен протокол в отношении 20-летней Х. Н., которая в 23.50 часов возле дома по ул. Фароби на полную громкость включила музыку в своем автомобиле. По данному факту составлен протокол о совершении правонарушения, предусмотренного статьей 192 («Нарушение требований по борьбе с бытовым шумом») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
Не всегда нарушители закона и порядка адекватно реагируют на предупреждения гвардейцев и не выполняют требования прекратить правонарушение. Например, за прошедшие сутки по статье 194-1 («Невыполнение законных требований военнослужащего (сотрудника) Национальной гвардии Республики Узбекистан») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности было составлено два протокола. Одно происшествие произошло в г. Андижане, где 19-летний М. З. устроил «разборки» с посетителями спорткомплекса, и оказал сопротивление военнослужащим Управления Национальной гвардии по Андижанской области, которые призывали парня к порядку. В г. Гулистане на площади «Юрт байроғи» 19-летний Н. Н. вел себя неподобающе, пренебрегая принятыми правилами поведения в обществе, и не подчинился требованиям гвардейцев прекратить правонарушение. В отношении Н. Н. также составлен протокол по статье 194-1 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности. Материалы по обоим случаям переданы в органы суда.