Қашқадарё вилоятида пул эвазига Миллий гвардияга ишга жойлаштиришни ваъда берган фирибгар шахс ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Департаментнинг Қашқадарё вилояти бошқармасига Қарши шаҳридаги таълим муассасаларининг бирида омбор мудири сифатида фаолият юрутувчи 41 ёшли Х.М. ўзининг юқоридаги танишлари орқали фуқаро Т.Б нинг ўғлини 7 минг АҚШ доллари эвазига Миллий гвардияга ишга олиб кириб қўйишни ваъда қилганлиги ҳақида маълумот келиб тушган.
Олинган хабарга кўра жорий йилнинг 15 сентябрь куни ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро М.Ҳ олдиндан келишилган пулнинг 5000 АҚШ долларини фуқаро Б.Т дан олаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан бошқарма томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми “а” банди (“Фирибгарлик”) ва 28-модда (“Жиноятда шерикликнинг турлари”) ва 211-моддаси 1-қисми (“Фирибгарлик”) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов давом этмоқда.
Ҳурматли фуқаролар! Агар сизга ноқонуний пул маблағлари эвазига Миллий гвардияда ишлаш ёки таълим муассасаларида ўқиш таклиф қилинса, бу ҳақда Миллий гвардия Шахсий хавфсизлик бошқармасига веб-сайтда кўрсатилган телефон рақамлари орқали хабар беринг.

В Кашкадарьинской области с поличным задержана подозреваемая в мошенничестве, обещавшая за незаконное денежное вознаграждение устроить на работу в Национальную гвардию
В органы прокуратуры Кашкадарьинской области поступила информация о том, что 41-летняя Х. М., работающая завхозом в одном из учебных заведений г. Карши, пообещала Т. Б. за незаконное денежное вознаграждение в размере 7 тысяч долларов США через своих высокопоставленных знакомых устроить сына на работу в Национальную гвардию. 15 сентября при проведении оперативных мероприятий сотрудники Управления Департамента при Генеральной прокуратуре Узбекистана по Кашкадарьинской области задержали Х. М. с поличным при получении 5 тысяч долларов США в качестве «задатка».
По данному факту Департаментом возбуждено уголовное дело по части 2, п. «а» статьи 168 («Мошенничество») и статьям 28 («Виды соучастников преступления») и части 1 статьи 211 («Дача взятки»). Следствие продолжается.
Уважаемые граждане! Если вам предлагают за незаконное денежное вознаграждение устроить на работу в Национальную гвардию или на учебу в образовательные учреждения, сообщите об этом в Управление собственной безопасности Национальной гвардии по телефонам, указанным на сайте.