Ёшлар билан ишлаш бўйича семинар-тренинг
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси қўмондонлиги томонидан Тошкент шаҳар қўриқлаш бошқармасида Миллий гвардия бўлинмаларидаги ёшлар билан ишлаш бўйича бошланғич ташкилотлари етакчи ва сардорлари иштирокида ҳудудлар билан конференц алоқа тарзидаги семинар-тренинг ўтказилди.
Унда Миллий гвардия қўмондони ўринбосари полковник С.Мамаюсупов ва Ёшлар ишлари агентлиги Марказий кенгаши бошқарма бошлиғи А.Алимовлар қатнашиб, ёшлар билан ишлаш, ютуқ ва камчиликлар борасида ўз фикрларини билдиришди.
Ҳар бир ҳарбий қисм ва қўриқлаш бўлинмаларидаги бошланғич ташкилот етакчилари ва сардорлари қизил тоифага киритилган ёшлар билан ишлашни жадаллаштириши, уларни бўш вақтларини мазмунли ўтказиши учун маънавий-маърифий ва спорт тадбирларини мунтазам равишда ўтказиб боришлари таъкидланди. Эндиликда Республика миқёсида Миллий гвардияга бириктирилган қизил тоифадаги ёшларнинг ҳар бирига бир нафардан етакчи ва сардорлар бириктирилиб, уларнинг ҳуқуқ бузарлик ва жиноят содир этишларининг олди олинади, қизиқишларидан келиб чиқиб, касб-ҳунар ҳамда тўгаракларга йўналтириш борасида чора-тадбирлар кучайтирилади.
Шуни таъкидлаб ўтишимиз керакки, ҳозирда, Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси бўлинмаларида Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг 44 та бошланғич ташкилоти, уларда 44 нафар етакчи, 176 нафар йўналиш сардорлари фаолият олиб бормоқда. Тадбирда мазкур етакчи ва сардорлар фаолиятини қайта кўриб чиқиш ва самарадорлигини оширишга алоҳида тўхталиб ўтилди. Шунингдек, август-сентябрь ойларида ёшлар ўртасида мини футбол ва камондан отиш спорт турлари бўйича Миллий гвардия қўмондони кубоги мусобақаларига старт берилиши айтиб ўтилди. Бундан ташқари қизил тоифадаги ёшларни сариқ, яшил тоифаларга ўтишига эришган етакчи ва сардорларнинг унвони оширилиб, юқори даражадаги мукофотларга тақдим этилиши йўлга қўйилади. Семинарда ёшлар билан ишлаш бўйича етакчи ва сардорлар учун ҳафтанинг ҳар бир кунида қандай натижадор тадбирларни олиб бориши белгилаб берилди. Доими тарзда тажриба ошириб туриш учун Жамоат хавфсизлиги университети базасида илмий конференциялар ўтказиш таклифи семинар иштирокчилари томонидан ижобий қабул қилинди.

Семинар-тренинг по работе с молодежью
Командование Национальной гвардии Республики Узбекистан провело семинар-тренинг с участием лидеров и капитанов первичных организаций по работе с молодежью в подразделениях Национальной гвардии. Семинар проводился на базе Управления "Охрана" г. Ташкента и проходил в формате видеоконференцсвязи. В нем приняли участие заместитель командующего Национальной гвардией полковник Мамаюсупов С. и начальник управления Центрального совета Агентства по делам молодежи А. Алимов, которые высказали свое мнение о работе с молодежью, достижениях и недостатках.
Подчеркнуто, что лидерам и капитанам первичных организаций в каждой войсковой части и отделе "Охрана" следует активизировать работу с молодежью, включенной в "красную" категорию, регулярно проводить духовно-просветительские и спортивные мероприятия, чтобы юноши и девушки содержательно проводили свободное время. Теперь на уровне республики к каждому из молодых людей из "красной" категории, закрепленных за Национальной гвардией, закрепляется один из лидеров и капитанов, которые будут работать над тем, чтобы их подопечные не совершали преступления и правонарушения, проходили обучение ремеслам, профессии, исходя из способностей и интересов данных молодых людей.
Следует отметить, что в настоящее время в подразделениях Национальной гвардии Республики Узбекистан действуют 44 первичные организации Союза молодежи Узбекистана, 44 руководителя и 176 капитанов по различным направлениям. На мероприятии особое внимание было уделено пересмотру деятельности этих лидеров и капитанов и повышению эффективности их работы. Также отмечалось, что в августе-сентябре пройдут соревнования среди молодежи по мини-футболу и стрельбе из лука на Кубок Командующего Национальной гвардией. Кроме того, предусмотрено поощрение и награждение лидеров и капитанов, сумевших перевести молодежь из "красной" категории в "желтую" и "зеленую". На семинаре определили, какие эффективные мероприятия необходимо проводить каждый день недели для лидеров и капитанов по работе с молодежью. Предложение о проведении научных конференций на базе Университета общественной безопасности с целью постоянного совершенствования опыта было положительно воспринято участниками семинара.