Ватанпарварлик ойлиги доирасида республика бўйлаб ўсмирлар ва ёшлар иштирокида ҳарбий-ватанпарварлик тадбирлари ўтказилмоқда
14-январ – Ватан ҳимоячилари куни арафасида Миллий гвардия томонидан ватанпарварлик ойлиги доирасида республика бўйлаб тадбирлар ўтказилмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 29-июндаги “Ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ишлари самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги Қарори ижросини таъминлаш мақсадида Бухоро шаҳридаги 35-сонли умумтаълим мактабида Миллий гвардия Бухоро вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчи ва ходимлари томонидан ўқувчилар учун “Янги Ўзбекистон армияси - мамлакат қудрати, юксак ғурур ва садоқат тимсолидир!” шиори остида тадбир ташкил этилди. Гвардиячилар болаларга ҳарбий хизмат, жисмоний ва жанговар тайёргарлик машғулотлари қандай ўтаётгани, тартиб-интизомни сақлашнинг аҳамияти ҳақида сўз юритиб, кўплаб саволларга жавоб бердилар. Мактаб ўқувчилари учун физика-математика, география ва тарих фанларини ўрганиш нима учун зарурлиги, бу билимлардан ҳарбийлар томонидан қандай фойдаланилиши ҳақида маълумот олиш қизиқарли ва фойдали бўлди. Болалар ҳарбий хизматчиларнинг кўргазмали чиқишларини ҳайрат билан томоша қилишди ва ҳатто уларга қўл жанги ва ўзини ҳимоя қилишнинг оддий усулларини ўргатишларини сўрашди.
Навоий вилоятида ҳам “Ватанпарварлик ойлиги” бошланиши тантанали равишда эълон қилинди. Мудофаа вазирлиги ва Миллий гвардия, Ички ишлар органлари ҳамда бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар ҳамда куч тузилмаларидаги ҳарбий хизматчилардан саф тортиб вилоят маркази – Навоий шаҳри бўйлаб тантанали юриб ўтдилар. Ватан ҳимоячилари навоийликлар ва меҳмонларга Қуролли Кучлар тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар, юрт ва халқ хавфсизлигини қўриқлаш йўлида мардларча хизмат қилаётган қаҳрамонлар, Ватан тинчлиги ва осойишталиги йўлида жон фидо қилганлар ҳақида сўзлаб берди. Тадбир доирасида ёшлар учун камондан отиш бўйича маҳорат дарслари ўтказилди. Конимех туманида эса Миллий гвардиянинг Навоий вилояти бўйича бошқармаси аёл ҳарбий хизматчилари 8-умумтаълим мактабнинг ўқувчи қизлари билан учрашув ўтказди. Учрашув ўқувчиларнинг ташаббуси билан ўтказилди: кўплаб қизлар ҳарбий хизматга қизиқиш билдирганлиги сабабли, улар Жамоат хавфсизлиги университетига қизларни қабул қилиш шартлари, абитуриентлар қандай имтиҳонлардан ўтишлари ва умуман, қизларнинг Миллий гвардия сафида қандай хизмат қилишларини билишни хоҳлашди. Ўқувчи қизлар, ўз навбатида, меҳмонларга мактаб ва спортдаги муваффақиятлари, севимли китоблари ва севимли машғулотлари ҳақида сўзлаб беришди.
Жиззах шаҳрида Ватанпарварлик ойлиги бошланиши муносабати билан шаҳарнинг марказий майдонида Мудофаа вазирлиги, Миллий гвардия ҳамда бошқа хавфсизлик ва ҳуқуқ-тартибот идоралари вакиллари иштирок этган тадбир бўлиб ўтди. Тадбирда сўзга чиққанлар, йиғилганларга ўз касблари, “Ватанпарварлик ойлиги”нинг аҳамияти ҳақида сўзлаб бердилар. Тадбирнинг бадиий қисмида ҳарбий оркестр ижросидаги марш ва куй-қўшиқлар, фахрий қоровул, қўл жанги усталари томонидан кўргазмали чиқишлар намойиш этилди. Шаҳар маданият уйи санъаткорлари томонидан Ватанни мадҳ этувчи куй-қўшиқлар янгради.

В рамках Месячника патриотизма по всей республике проводятся военно-патриотические мероприятия с участием подростков и молодежи
В преддверии 14 января – Дня защитников Родины Национальной гвардией по всей республике проводятся мероприятия в рамках Месячника патриотизма. Так, во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29 июня 2023 г. «О мерах по повышению эффективности работы по военно-патриотическому воспитанию молодежи» в г. Бухаре в общеобразовательной школе № 35 военнослужащие и сотрудники Управления национальной гвардии по Бухарской области организовали для учащихся мероприятие под девизом «Новая армия Узбекистана – символ могущества страны, высокой гордости и преданности!». Гвардейцы рассказали ребятам о военной службе, о том, как проходят занятия по физической и боевой подготовке, о важности соблюдения дисциплины, а также ответили на многочисленные вопросы. Школьникам интересно и полезно было узнать о том, почему нужно изучать физику и математику, географию и историю и как эти знания применяются военными. С восхищением смотрели дети показательные выступления военнослужащих и даже попросили научить их несложным приемам рукопашного боя и самообороны.
В Навоийской области торжественно объявили о старте Месячника патриотизма. По площади областного центра – г. Навои торжественным маршем прошли строи военнослужащих Министерства обороны и Национальной гвардии, органов внутренних дел и других правоохранительных ведомств и силовых структур. Защитники Родины рассказали жителям и гостям г. Навои о реформах в системе Вооруженных Сил, о героях, мужественно служащих на страже безопасности страны и народа, о тех, кто отдал жизнь во имя мира и спокойствия Родины. В рамках мероприятия для молодежи провели мастер-класс по стрельбе из лука. А в Канимехском районе женщины-военнослужащие Управления Национальной гвардии по Навоийской области провели встречу с девочками – учащимися общеобразовательной школы № 8. Инициировали встречу сами учащиеся: поскольку многие девочки проявляют интерес к военной службе, им очень хотелось узнать условия приема девушек в Университет общественной безопасности, какие экзамены сдают абитуриенты и, в целом, как служится девушкам в гвардии. Школьницы, в свою очередь, рассказали гостям об успехах в учебе и спорте, о любимых книгах и увлечениях.
В г. Джизаке по случаю начала Месячника патриотизма на центральной площади города состоялось мероприятие, в котором участвовали представители Министерства обороны, Национальной гвардии и других силовых ведомств и правоохранительных структур. Зрителями стали жители и гости Джизака. Выступившие на мероприятии рассказывали собравшимся о своей профессии и о значении Месячника патриотизма. В художественной части мероприятия прозвучали марши и мелодии в исполнении военного оркестра, с показательными выступлениями выступил почетный караул, а также мастера рукопашного боя. Артисты городского Дома культуры исполнили песни, прославляющие Родину.