Пойтахтимизда Ўзбекистон ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар қўл жанги федерацияси терма жамоасининг спорт зали ўз эшикларини очди
Спорт залининг расмий очилиши Ўзбекистон ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар қўл жанги федерациясининг 2023-йилда амалга оширилган ишлар якунлари ва 2024-йил учун режаларга бағишланган ҳисобот йиғилишига тўғри келди. Ўзбекистон ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар қўл жанги федерацияси раиси, Миллий гвардия қўмондони генерал-маёр Р.Джураев раислигидаги йиғилишда федерациянинг ҳудудий бўлинмалар бошлиқлари ва уларнинг ўринбосарлари иштирок этди.
Спорт залининг тантанали очилиш маросими ва рамзий лентани кесишда ёшлар сиёсати ва спорт вазири ўринбосари Ш.Маҳмудов қатнашди. Шунингдек, маросимда клуб жойлашган Юнусобод тумани Қашқар маҳалласи фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари вакиллари ҳамда маҳаллий аҳоли вакиллари меҳмон бўлишди. Албатта, аҳоли учун замонавий спорт зал кўринишига эга бўлган мазкур бино фарзандларини спортга жалб этиш учун ажойиб имконият бўлди.
Қўл жанги федерацияси раисининг тантанали маросим иштирокчиларига сўзлаган нутқида таъкидлаганидек, сўнгги йилларда давлатимиз раҳбарининг ушбу спорт турини ривожлантиришга қаратаётган эътибори туфайли Ўзбекистонда қўл жанги “иккинчи” нафасга эга бўлди. Давлатимиз раҳбарининг 2022-йил 20-июндаги “Қўл жанги спорт турини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори мазкур спортни ривожлантиришга кучли туртки бўлди. Ёшларнинг қўл жанги билан шуғулланиши учун федерациянинг моддий-техник базаси ва инфратузилмаси доимий равишда такомиллаштирилмоқда. Курашчилар ва мураббийларнинг ҳар томонлама қўллаб-қувватланиши спортчиларни нуфузли давлат ва халқаро миқёсидаги мусобақаларда тобора кўпроқ ғалабаларга эришишларига чорламоқда. Анъанавий спорт турларига қараганда, қўл жангини афзал кўраётган ўғил-қизлар сони кун сайин ортиб бормоқда. Шундай қилиб, “Бугунги кунда 29 мингдан ортиқ йигит-қизлар қўл жанги билан мунтазам шуғулланади, бу уч-тўрт йил аввалгига нисбатан 67 фоизга кўпдир. Шу билан бирга, мамлакатимизда қўл жанги секциялари сони 4 баробарга – 210 тадан 874 тага кўпайди. Сўнгги пайтларда қўл жанги бўйича 230 нафар Ўзбекистон спорт устаси, 60 нафар халқаро тоифадаги спорт устаси тайёрланди, — дейди Р.Джураев.
Ўзбекистон ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар қўл жанги федерацияси раисининг ўринбосари, Халқаро қўл жанги федерациясининг биринчи вице-президенти Б.Мирзақулов ўз нутқида сўнгги йилларда Ўзбекистон қўл жанги жамоаси бир неча бор халқаро ва республика мусобақаларида ғолиб бўлганларини таъкидлади. Шу тариқа, 2021 ва 2022 йилларда терма жамоамиз аъзолари катталар ва ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатларининг мутлақ ғолибига айланди. 2023 йил, айниқса, спортчиларимиз учун энг юқори даражадаги медаллар бўйича самарали йил бўлди. Остона шаҳрида (Қозоғистон) ўтказилган қўл жанги бўйича жаҳон чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси 7 та олтин, 6 та кумуш ва 12 та бронза медалини қўлга киритиб, фахрли 3-ўринни эгаллади. Беларус пойтахти Минск шаҳрида ўтказилган жаҳон чемпионатида спортчиларимиз умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллади. Москва шаҳрида қўл жанги бўйича ўтказилган жаҳон чемпионатида икки нафар ҳамюртимиз энг юқори стандартдаги медал ва ғолиблик камарига, яна икки нафари эса кумуш медалларига сазовор бўлди. Ғалабалар рўйхатини давом эттириш мумкин, аммо қайд этилган фактларга кўра спортчиларимиз қўлга киритган муваффақиятлар учун қанча куч ва меҳнат сарфлагани аён бўлмоқда.
Шубҳасиз, жамоамизни олдинда янада кўпроқ ютуқ ва ғалабалар кутмоқда. Қолаверса, яқинда чинакам тарихий воқеа рўй берди: ўтган йилнинг декабрь ойида Осиё қўл жанги федерацияси ташкил топди. Жорий йилнинг феврал ойида эса Тошкентда 16 мамлакатнинг қўл жанги федерациялари вакиллари иштирокида биринчи Конгресс бўлиб ўтди.
Осиё қўл жанги федерациясининг ташкил этилиши спортчиларни илҳомлантирди, чунки бу, мазкур спортни Осиё ўйинлари ва Осиё ўсмирлар ўйинлари дастурига киритиш истиқболини очди ва шу тариқа, спортчиларга 2025-йилда бўлиб ўтадиган IV ёзги ўсмирлар Осиё ўйинларида иштирок этиш имконияти берди.
Шу кунларда спорт залида 40 нафар спортчидан иборат қўл жанги бўйича Ўзбекистон терма жамоаси 26-28 апрель кунлари бўлиб ўтадиган Ўзбекистон чемпионатига қизғин тайёргарлик кўрмоқда. Спортчилар клубда сифатли машғулотлар ўтказиш учун яратилган шарт-шароитларни юқори баҳолади.
Янги залга киришда меҳмонлар эътиборига жаҳон ва Ўзбекистон чемпионлари суратлари туширилган стендлар, давлат ва жаҳон миқёсидаги энг нуфузли мусобақаларда спортчилар томонидан қўлга киритилган кубок ва медаллар намойиш этилган.
Бино спорт билан шуғулланиш учун зарур бўлган барча нарсаларга эга:душ ва ечиниш хоналари, индивидуал шкафлар, тренажёр ва универсал спорт заллари мавжуд. Нега универсал? Чунки умумий майдони деярли уч юз квадрат метр бўлган ушбу залда бир вақтнинг ўзида 40-50 тагача спортчи ҳар хил спорт турлари билан шуғулланиши мумкин. Ўн хил турдаги тренажёрларда эса ҳар ким ўз кардио тизимини машқ қилиши ёки бўлмаса мушакларни машқ қилиши мумкин. Матларда эса - қўл жанги билан шуғулланади.
Ҳар куни нафақат маҳалладаги уйлардан, яқин атрофдаги маҳаллалардан ҳам кўплаб ўғил-қизлар машғулот ўтказиш учун спорт залга келишади. Қўл жанги усталари ўғил-қизларнинг қувноқ юзлари ва спорт билан шуғулланаётган матонатини кузатар экан, ғурур билан: “Ажойиб ёш жамоа, замонавий болаларнинг чемпион бўлишлари учун барча шароит ва имкониятлар яратилгани яхши”, — дейдилар.

В столице открыл двери спортзал сборной команды Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана
Официальное открытие Спортивного зала сборной команды Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана было приурочено отчетному собранию Федерации, посвященному итогам работы, проведенной в 2023 году, и планам на 2024 год. В работе совещания, проходившего под председательством Председателя Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана, командующего Национальной гвардией генерал-майора Р. Джураева, участвовали руководители региональных подразделений Федерации и их заместители.
В церемонии открытия Спортивного зала и торжественном перерезании символической ленточки принял участие заместитель министра молодежной политики и спорта Ш. Махмудов. Также на церемонии присутствовали представители органов самоуправления граждан махалли «Кашгар» Юнусабадского района, где расположен клуб, и местные жители, для которых появление современного спортивного зала – возможность привлечь детей к занятиям спортом.
Как отметил в обращении к участникам церемонии Председатель Федерации рукопашного боя, за последние годы рукопашный бой в Узбекистане обрел «второе» дыхание, благодаря вниманию главы государства к развитию данного вида спорта. Мощным импульсом для развития рукопашного боя стало Постановление Президента от 20 июня 2022 года «О мерах по дальнейшему развитию вида спорта рукопашный бой». Постоянно совершенствуются материально-техническая база федерации и инфраструктура для занятий борьбой молодежи. Всесторонняя поддержка борцов и тренеров настраивает спортсменов на все новые победы на престижных состязаниях государственного и международного уровня.
Все больше юношей и девушек отдают предпочтение рукопашному бою, предпочитая его другим традиционным видам спорта. Так, «…на сегодня, - сказал Р. Джураев, - более 29 тысяч юношей и девушек регулярно занимаются рукопашным боем, что на 67% больше, чем было три-четыре года назад. При этом количество секций рукопашного боя в стране увеличилось в четыре раза – с 210 до 874. За последнее время подготовлены 230 мастеров спорта Узбекистана и 60 мастеров спорта международного класса по рукопашному бою».
За последние годы, отметил в своем выступлении заместитель председателя Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана, первый вице-президент Международной федерации рукопашного боя Б. Мирзакулов, сборная Узбекистана по рукопашному бою неоднократно становилась победителями международных и республиканских соревнований. Так, в 2021 и 2022 годах наша сборная стала абсолютным победителем чемпионатов мира среди взрослых и молодежи. 2023 год стал для наших рукопашников особенно «урожайным» на медали высшей пробы. Так, на прошедшем в г. Астане (Казахстан) Чемпионате мира по рукопашному бою Национальная сборная Узбекистана заняла почетное 3-е место, завоевав 7 золотых, 6 серебряных и 12 бронзовых медалей. На Кубке мира, проходившем в столице Беларуси г. Минске, наши спортсмены заняли первое место в общекомандном зачёте. На Чемпионате мира по рукопашному бою, который проходил в г. Москве, двое наших соотечественников стали обладателями медалей высшей пробы и пояса победителей, а двое – завоевали серебряные медали. Список побед можно продолжать, однако и по упомянутым фактам становится ясно, сколько сил и труда вложены нашими рукопашниками в достигнутые успехи.
Несомненно, впереди у нашей сборной будут еще достижения и победы. Тем более, что совсем недавно произошло поистине историческое событие: в декабре прошлого года была создана Азиатская федерация рукопашного боя, а в феврале этого года в Ташкенте прошел первый Конгресс с участием представителей федераций рукопашного боя 16 государств.
Создание Азиатской федерации рукопашного боя окрылило спортсменов, поскольку это открывает перспективу включения рукопашного боя в программу Азиатских игр и Азиатских юношеских игр и, следовательно, возможность рукопашников участвовать в IV летних Азиатских юношеских играх 2025 года.
В эти дни в Спортивном зале готовится к Чемпионату Узбекистана, который пройдет 26-28 апреля, сборная Узбекистана по рукопашному бою в составе 40 спортсменов. Рукопашники по достоинству оценили условия, созданные в клубе, для полноценных, качественных тренировок.
В фойе нового зала посетителей встречают стенды с фотографиями чемпионов мира и Узбекистана, кубки и медали, завоеванные рукопашниками на престижнейших соревнованиях республиканского и мирового уровня.
В здании есть все необходимое для занятий спортом и физической подготовкой: душевые и раздевалки с индивидуальными шкафами, комната тренеров и универсальный зал. Универсальный, поскольку в зале общей площадью почти в триста квадратных метров различными видами спорта одновременно могут заниматься до 40-50 спортсменов. На тренажерах, которых здесь десять различных видов, желающие могут тренировать кардиосистему, прокачать мускулатуру, проработать группу мышц. На матах – заниматься рукопашным боем.
Ежедневно в спортивный зал приходят заниматься десятки мальчишек и девчонок, проживающие не только в домах по соседству, но и из других близлежащих махаллей. Видя их радостные лица, наблюдая за упорством, с которым подростки и молодежь занимаются спортом, именитые мастера рукопашного боя с гордостью говорят: «Отличная молодая смена, хорошо, что у современных детей есть все условия и возможности, чтобы стать чемпионами».