“Янги нафас”: марафончилар югуришни Ўзбекистон мустақиллигининг 32 йиллигига бағишлайди
Бугун Ўзбекистон енгил атлетика Федерациясида матбуот анжумани бўлиб ўтди, унда ОАВ вакилларига 4-сентябрь куни республика Мустақиллиги байрамига бағишлаб ўтказиладиган “Янги нафас” оммавий спорт мусобақаси ҳақида маълумот берилди.
Марафон ташкилий қўмитаси аъзоси Шуҳрат Усмонов ва Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси бош котиби Камолиддин Рўзамуҳамедовнинг маълум қилишича мустақилликнинг 32 йиллиги Тошкент, Нурафшон , Гулистон, Андижон, Наманган, Фарғона, Жиззах, Самарқанд, Навоий, Бухоро, Қоровулбозор, Термиз, Қарши, Ғузор, Хива ва Нукусда “Янги Нафас” оммавий югуриш мусобақаси билан нишонланади. Пойтахтда югурувчиларга 3 ва 10 километрга тенг бўлган икки хил масофа, бошқа шаҳарларда эса 3 километрлик битта масофа тақдим этилади.
“Янги Нафас” югуриш мусобақасининг расмий шиори – “Бир ватанда, бир вақтда, бир масофага, бир мақсадда – бирга югурамиз!” мамлакатимизнинг 7 ёшдан 70 ёшгача бўлган ҳар бир фуқаросини бирлаштирган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигини нишонлаш жараёнидаги кайфият ва умумий муҳитни янада аниқроқ акс эттиради.
“Янги Нафас”, шунингдек, югуриш ихлосмандлари учун халқаро майдончага айланиб бормоқда. Тадбир Ўзбекистонда истиқомат қилаётган ва мусобақаларда фаол иштирок этиб келаётган хорижлик фуқаролардан ташқари, Марказий Осиё мамлакатларидан келадиган мусобақа қатнашчиларини ҳам бирлаштиради. Сентябр ойида Тошкентга Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон спорт клублари вакиллари ушбу байрамда иштирок этиш учун ташриф буюрадилар.
Аҳолининг барча қатламлари спорт мусобақаларида иштирок этишлари учун кенг имконият яратиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда барча вилоятларда мусобақа учун рўйхатдан ўтиш ва қатнашиш бепул! Енгил атлетика федерацияси ташаббуси билан ҳар бир ҳудудда “Ягона ижтимоий ҳимоя реестри”, “темир” дафтар, “аёллар” ва “ёшлар” дафтарларига киритилган фуқароларнинг иштирок этиши учун квоталар ажратилган. Югуриш мусобақалари ва марафонларнинг доимий иштирокчилари орасида ногиронлиги бор фуқаролар ҳам мавжуд.
Миллий гвардия ҳарбий хизматчилар ва ходимлари ҳам “Янги нафас” марафонида фаол иштирок этмоқда. Навбатдаги, тўртинчи оммавий марафон ҳам бундан мустасно эмас, посбонлар югуриш марафонида муваффаққиятли иштирок этиш ва ғалаба қозониш учун тайёргарликни бошлаб юборганлар.

«Янги нафас»: марафонцы посвятят забег 32-й годовщине независимости Узбекистана
Сегодня в Федерации легкой атлетики Узбекистана состоялась пресс-конференция, на которой представителям СМИ рассказали о предстоящем 4 сентября массовом спортивном забеге «Янги нафас», посвященном Дню независимости республики.
Член оргкомитета забега Шухрат Усманов и Генеральный секретарь Федерации легкой атлетики Узбекистана Камолиддин Рузамухамедов проинформировали журналистов о том, что 32-ю годовщину независимости отметят забегом в 16 городах, это Ташкент, Нурафшан, Гулистан, Андижан, Наманган, Фергана, Джизак, Самарканд, Навои, Бухара, Караулбазар, Термез, Карши, Гузар, Хива и Нукус. В столице бегунам будут представлены две дистанции – на 3 и 10 км, в других городах предусмотрена единая дистанция в 3 км.
Девиз забега «Янги нафас» – «Одна страна, один старт, одна дистанция, одна цель – бежим вместе!» объединит всех желающих принять участие в спортивном мероприятии в возрасте от 7 до 70 лет.
Спикеры отметили растущий интерес к «Янги нафас» со стороны любителей бега из зарубежных государств. Помимо иностранных граждан, проживающих в Узбекистане и принимающих активное участие в забегах, мероприятие объединяет бегунов из стран Центральной Азии. В этом году ожидается участие делегатов от спортивных клубов Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана.
Представители Федерации легкой атлетики обратили внимание аудитории на инициативы, позволяющие обеспечить широкий доступ всех слоев населения к спортивным забегам. Так, регистрация и участие в забеге для жителей регионов Узбекистана (за исключением г. Ташкента) и Республики Каракалпакстан бесплатное. Кроме того, выделены квоты для участия граждан, включенных в «Единый реестр социальной защиты», «железную», «женскую», «молодежную» тетради в каждом регионе. Постоянными участниками спортивных забегов и марафонов также являются бегуны с инвалидностью.
Для победителей и призеров организаторы марафона подготовили призы и вознаграждения.
Военнослужащие и сотрудники Национальной гвардии принимают активное участие в забегах «Янги нафас». Очередной, VI массовый марафон не станет исключением, уже сегодня гвардейцы серьезно готовятся к участию и настроены на победу.