ЖАНГОВАР ВА ЖИСМОНИЙ ТАЙЁРГАРЛИК СОҲАСИДА ХАЛҚАРО ҲАМКОРЛИК
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ташаббуси билан жорий йилнинг 6-14 февраль кунлари Пекити-Тирсия Кали Филиппин жанговар тизими бўйича, мазкур жанговар тизим Федерацияси раиси Роммель Торталь ҳамда Беларусь Республикасининг “ПТК Батикан” спорт клубининг йўриқчилари иштирокида семинар-тренинг ўтказилди.
Амалий семинар-тренингда Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари ҳамда бошқа куч ишлатар тузилмалар вакиллари иштирок этиб, қўл жанги, ўзини ҳимоя қилиш усуллари ҳамда филиппин жанговар тизимининг тактик ҳаракатларини ўрганишди.
Шунингдек, тренинг доирасида Миллий гвардия Қўмондони Р. Джураевни федерация раиси Ромель Торталь ҳамда “ПТК Батикан” спорт клуби вакиллари билан учрашуви ташкил этилди. Учрашув давомида Пекити-Тирсия Кали жанговар тизим бўйича Миллий гвардия мутахассисларини тайёрлаш масалалари кенг муҳокама этилди.
Тадбир якунлари бўйича Марказий Осиёда биринчи ҳисобланган ПТК халқаро федерациясининг ваколатхонасини Ўзбекистонда очиш бўйича келишувга эришилди.

МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО В СФЕРЕ БОЕВОЙ  И ФИЗИЧЕСКОЙ ПОДГОТОВКИ.
По инициативе Национальной гвардии Республики Узбекистан в период с 6 по 14 февраля т.г в организован практический семинар-тренинг по Филиппинской боевой системе Пикити-Тирсия Кали с участием  председателя данной федерации Ромеля Торталя, а также инструкторов  Спортивного клуба «ПТК Батикан» Республики Беларусь.
В практическом семинар-тренинге приняли участие военнослужащие Национальной гвардии и представители других силовых структур и ведомств, которые изучили приемы рукопашного боя и самообороны, а также тактические действия филиппинского боевого искусства.
В рамках тренинга организована встреча Командующего Национальной гвардией генерал-майора Р. Джураева с председателем федерации Ромелем Торталем и представителями спортивного клуба «ПТК Батикан», в ходе которой обсуждены вопросы подготовки инструкторов Национальной гвардии по боевой системе Пикити-Тирсия Кали.
По итогам, достигнут договор об открытии первого в Центральной Азии представительства Международной Федерации ПТК в Узбекистане.