ҲАРБИЙ ТАЪЛИМ СОҲАСИДАГИ ХАЛҚАРО ҲАМКОРЛИК
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Халқаро ҳамкорлик бошқармаси томонидан ҳарбий кадрларни тайёрлаш соҳасида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида жорий йилнинг 4 февраль куни Туркиянинг Ўзбекистондаги Элчихонаси ҳузуридаги Ички ишлар маслаҳатчиси полковник Мустафа Авжи ва Элчихона ҳузуридаги хавфсизлик масалалари бўйича маслаҳатчиси Нежат Билнинг Миллий гвардия Ҳарбий-техник Институтига ташрифи ташкил этилди.
Ташриф мобайнида Туркия Элчихонасининг вакиллари Институт раҳбарияти, ўқитувчилари ва курсантлари билан учрашиб, ҳарбий таълим муассасасининг фаолияти ва инфратузилмаси билан яқиндан танишиб чиқдилар.
Ўз навбатида, Туркиянинг Ўзбекистондаги Элчихонаси ҳузуридаги Ички ишлар маслаҳатчиси полковник Мустафа Авжи томонидан Институтнинг профессор-педагогик таркиби ва курсантлари учун Туркия Республикаси Жандармериясининг фаолияти, тузилмаси, вазифа ва мажбуриятлари, шунингдек, ҳарбий кадрларни тайёрлаш, жамоат тартиби ва хавфсизлигини таъминлаш ҳамда алоҳида объектларни қўриқлаш тизими борасида турк тажрибаси билан таништирувчи маълумотлар тақдимоти ўтказилди.
Бўлиб ўтган учрашув якунида томонлар курсантларни ўқитиш ва илмий-тадқиқот фаолияти бўйича таълим соҳасидаги ҳамкорликни ўрнатиш ҳамда ривожлантириш, шунингдек, Ҳарбий-техник Институти ва Туркия Жандармерияси Академияси ўртасида ўзаро ҳамкорлик Меморандумини имзолаш масалаларини ишлаб чиқишга келишдилар.
Шу билан бирга, дўстона руҳда кечган ташриф мобайнида меҳмонлар учун фахрий қоровул ҳамда қўл жанги бўйича кўргазмали чиқишлар намойиш этилди.

МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО В СФЕРЕ ВОЕННОГО ОБРАЗОВАНИЯ
В целях развития двустороннего сотрудничества в сфере подготовки военных кадров 4 февраля текущего года Управлением международного сотрудничества Национальной гвардии Республики Узбекистан организован визит Советника по внутренним делам при Посольстве Турции в Узбекистане полковника Мустафы Авжи и Советника по безопасности Посольства Нежата Била в Военно-технический Институт Национальной гвардии.
В ходе визита представители Посольства Турции встретились с руководством, преподавателями и курсантами Института, а также были ознакомлены
с деятельностью и инфраструктурой военно-образовательного учреждения.
В свою очередь, Советник по внутренним делам при Посольстве Турции
в Узбекистане полковником Мустафой Авжи проведена презентация, направленная на ознакомление профессорско-преподавательского состава и курсантов Института с деятельностью, структурой, задачами и обязанностями Жандармерии Турецкой Республики, а также турецкого опыта в сфере подготовки военных кадров, охраны особых объектов, обеспечения безопасности и общественного порядка.
По итогам проведенной встречи стороны договорились проработать вопросы установления и развития сотрудничества в сфере обучения курсантов, научно-исследовательской деятельности, а также заключения Меморандума
о сотрудничестве между Военно-техническим Институтом и Академией Жандармерии Турции.
Также в ходе встречи, прошедшей в атмосфере дружественного диалога, для почетных гостей были организованы показательные выступления почетного караула и спортсменов по рукопашному бою.