Давлатимиз раҳбарининг “Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқанд саммити: ўзаро боғлиқликдаги дунёда мулоқот ва ҳамкорлик” сарлавҳали мақоласининг мазмун-моҳияти шахсий таркибга тушунтирилди
Бугун Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси марказий девонида Президент Ш.Мирзиёевнинг 2022 йил 12 сентябрь кунидаги “Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқанд саммити: ўзаро боғлиқликдаги дунёда мулоқот ва ҳамкорлик” сарлавҳали мақоласининг мазмун-моҳияти мавзусида машғулот ўтказилди.
Машғулотлар Олий мажлиси Қонунчилик палатаси бўлим бошлиғи, Сиёсий фанлар бўйича фалсафа доктори, профессор Ғ.Марҳаммаджонов ҳамда Республика Маънавият ва маърифат маркази тарғибот жамияти аъзоси, доцент, тарих фанлари номзоди, соҳа мутахассиси С. Абдурахимовлар жалб этилди.
Машғулот давомида соҳа мутахассислари томонидан мақолада Шанҳай ҳамкорлик ташкилотининг босиб ўтган йўли, имкониятлари ва истиқболлари барча учун аниқ ва батафсил баён қилинганлиги алоҳида таъкидланди.
Шунингдек, мақоланинг аҳамиятли томонларидан бири бугунги кунда дунёдаги вазият, глобал сиёсий жараёнлар, халқаро ва минтақавий ташкилотларнинг аҳамияти, давлатларнинг ўзаро муносабатлари, халқаро ҳуқуқий макон кенг ёритилганлигига урғу берилди.
Тадбир сўнггида, Қўмондонлик томонидан тизимнинг барча ҳудудий бошқармаларига ушбу хусусда қўшимча машғулотлар ўтказилиши бўйича топшириқ берилди.

До личного состава доведены суть и значение статьи главы государства «Самаркандский саммит ШОС: диалог и сотрудничество во взаимосвязанном мире»
Сегодня в Центральном аппарате Национальной гвардии Республики Узбекистан состоялось совещание, посвященное изучению сути и значения статьи Президента Шавката Мирзиёева «Самаркандский саммит ШОС: диалог и сотрудничество во взаимосвязанном мире»
В работе совещания приняли участие начальник отдела Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, доктор философских наук, профессор Г. Мархаммаджонов и член Общества пропагандистов «Маърифат» Республиканского центра духовности и просветительства, доцент, кандидат исторических наук, отраслевой специалист С. Абдурахимов.
В ходе совещания выступившие специалисты подчеркнули, что в статье четко и подробно описаны путь, возможности и перспективы Шанхайской организации сотрудничества.
Также отмечалось, что одним из важных аспектов статьи является широкое освещение ситуации в современном мире, глобальных политических процессов, значения международных и региональных организаций, взаимоотношений государств, международно-правового пространства.
В завершение мероприятия представители командования гвардии дали указание всем региональным управлениям провести занятия по изучению статьи главы государства.