Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз ривожига муносиб ҳисса қўшаётган бир гуруҳ фаол ёшларга давлат мукофотларини топширди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 28 июндаги фармон ва қарорига мувофиқ, ёш авлодни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг давлат ва жамият ҳаётидаги фаоллигини ошириш мақсадида бир гуруҳ илғор йигит-қизлар “Келажак бунёдкори” медали ҳамда “Мард ўғлон” давлат мукофоти билан тақдирланган эди.
30 июнь – Ёшлар кунида Тошкентдаги Халқаро конгресс марказида ана шу мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида йигит-қизларни Ёшлар куни билан табриклади. Болаларни юқори даражада ўқитиш, хорижий университетларга тайёрлаш, ёшларнинг стартап ва ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, бандлигини таъминлаш бўйича муҳим ташаббусларни илгари сурди. Учрашувда ёшлар билан очиқ мулоқот бўлди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев ёшларга давлат мукофотларини топширди.
– Ёшликдаги ҳаракат бу – келажакдаги ютуқ дегани. Ёшликда орттирилган дўст – бир умрлик ҳамкор, таянч ва суянч дегани. Ҳеч қачон унутманг, фарзандлари билимли, соғлом, мард ва жасур, доимо олдинга интилиб яшайдиган халқ ва давлатнинг келажаги албатта ёруғ бўлади. Мен бутун Ўзбекистон ёшлари ана шундай фазилатлар эгаси бўлишини тилайман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мукофотланганлар давлатимиз томонидан ёшларга яратилаётган имкониятлар учун самимий миннатдорлик билдирди, келгусида янада катта натижаларга эришиб, халқимиз ишончини оқлашини таъкидлашди.

Государственные награды — знак внимания и доверия молодежи
В соответствии с указом и постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 июня в целях всесторонней поддержки молодого поколения и повышения его активности в государственной и общественной жизни, группа передовых юношей и девушек была удостоена медали «Келажак бунёдкори» и государственной премии «Мард ўғлон».
30 июня, в День молодежи, в Международном конгресс-центре в Ташкенте состоялась церемония вручения этих наград.
В начале своего выступления глава государства поздравил юношей и девушек с праздником. Он выдвинул важные инициативы по качественному обучению детей, подготовке к поступлению в зарубежные университеты, поддержке стартапов и инициатив молодежи, а также обеспечению занятости. Во время встречи состоялся открытый диалог с молодыми людьми.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев лично вручил государственные награды молодежи.
– Действие в молодости — залог успеха в будущем. Друг, приобретенный в юности, — это партнер и опора на всю жизнь. Никогда не забывайте: народ и государство, чьи дети образованные, здоровые, смелые и целеустремленные, обязательно будут иметь светлое будущее. Я желаю, чтобы вся молодежь Узбекистана обладала именно такими качествами, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Награжденные выразили искреннюю благодарность за созданные государством возможности и подчеркнули свою решимость добиться еще больших успехов и оправдать доверие народа.
В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, интеллигенции и родители.