Миллий гвардия маънавият ва маърифат марказида тиббиёт ходимлари кунига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди ва унда бир қатор тиббий ходимлар муносиб рағбатлантирилди
Миллий гвардия Маънавият ва маърифат марказида Тиббиёт ходимлари кунига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди. Унда Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Миллий гвардия тиббиёт хизмати, Мудофаа ва Ички ишлар вазирликлари, Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда тиббиёт йўналишида мутахассисларни тайёрловчи олий ўқув юртлари вакиллари иштирок этди.
Байрам тадбири Миллий гвардия Тиббиёт бошқармаси бўлинмалари бошлиқларига реанимация ҳамда санитария автомашиналари калитларини топшириш билан бошланди.
Тадбирда Миллий гвардия қўмондони ўринбосари, полковник С.Мамаюсупов йиғилганларни касб байрами билан табриклаб, тиббиёт ходимларининг инсон саломатлиги ва ҳаётини асраб-авайлаш йўлидаги фидокорона меҳнатларини юксак эътироф этди ҳамда тиббиётни ривожлантириш, шифокорлар билим ва малакасини ошириш ғоят муҳим эканлиги таъкидлади. Шунингдек, соҳани такомиллаштиришга қўшилаётган ҳар бир ҳисса пировардда аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатиш имкониятларини янада кенгайтиришини билдирди.
Шу билан бирга, қўмондон ўринбосари Миллий гвардия тизимида тиббиёт хизмати фаолиятининг ижобий кўрсаткичларига алоҳида тўхталиб ўтди.
Жумладан, Миллий гвардия тизимида санитария-епидемиология хизмати таркибида бактериологик лаборатория ташкил этилиб, ўндан ортиқ замонавий тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланди, 10 нафар шифокор ва 62 нафар ўрта бўғин тиббиёт ходимлари Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимидаги ўқув марказларида, уч нафари хорижий етакчи илмий-амалий тиббий олий ўқув юртларида малака оширди.
Жорий йилда ҳарбий хизматчи, ходимлар ва уларнинг 30 мингдан ортиқ оила аъзолари чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилди. Уларнинг етти мингга яқини шифохона ёки амбулатория шароитида малакали даволанди, уч юз нафардан ортиғи санаторий ва дам олиш уйларида саломатлигини мустаҳкамлади.
Бу борада, Миллий гвардия томонидан Меҳрибонлик уйлари ва оила хонадонларида тарбияланаётган болаларни чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилгани алоҳида эътирофга лойиқ. Хусусан, 2023 йилда олти юздан ортиқ болалар малакали мутахассислар кўригидан ўтказилди, Тошкент шаҳри ва вилоятидан 400 нафардан ортиқ бола Тошкент давлат стоматология институтида стоматологик кўрикдан ўтказилди.
Бундан ташқари, тадбирда Миллий гвардия тиббиёт хизматининг икки нафар ҳарбий хизматчисига “кичик сержант” ҳарбий унвони топширилди.
Шунингдек, Миллий гвардия қўмондони ўринбосари томонидан олти нафар соҳа вакилларига III-даражали “Намунали хизматлари учун”, икки нафарига “Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг фидойи ходими” кўкрак нишонлари, уч нафари қўл соати, тўққиз нафари фахрий ёрлиқ билан тақдирланди.

В Центре духовности и просветительства Национальной гвардии прошло мероприятие, посвященное Дню медицинского работника, на котором ряду представителей сферы вручены награды
В Центре духовности и просветительства Национальной гвардии сегодня состоялось торжественное мероприятие, посвященное Дню медицинского работника. В зале Центра – представители благородной профессии Министерства здравоохранения, медицинской службы Национальной гвардии, Министерства обороны, Службы государственной безопасности и МВД, а также высших образовательных учреждений, где готовят специалистов сферы. Праздничная церемония началась с вручения ключей от реанимобиля и санитарной машины руководителям подразделений Медицинского управления Национальной гвардии.
С поздравлениями с профессиональным праздником к собравшимся в зале обратился заместитель командующего Национальной гвардией полковник Сарвар Мамаюсупов. Он отметил самоотверженный труд медицинских работников по сохранению здоровья и спасению жизни человека и привел слова Президента, подчеркивающие важность развития медицины, в том числе, путем повышения знаний и навыков врачей. Вклад в совершенствование сферы, подчеркнул выступавший, в конечном итоге, сделает доступными качественные медицинские услуги для людей. В системе Национальной гвардии в составе санитарно-эпидемиологической службы создана бактериологическая лаборатория, закуплено свыше десяти единиц современного медицинского оборудования. Повысили квалификацию на базе учебных центров Министерства здравоохранений 10 врачей и 62 работника из числа медперсонала среднего звена, трое окончили курсы повышения квалификации в ведущих зарубежных научно-практических медицинских вузах.
С. Мамаюсупов отдельно остановился на некоторых результатах работы медицинской службы системы Национальной гвардии. Так, в текущем году свыше 30 тысяч военнослужащих, сотрудников и членов их семей прошли углубленное медицинское обследование. Порядка семи тысяч из них получили квалифицированное лечение в условиях стационара или амбулаторно, еще более трехсот укрепили здоровье в санаториях и в домах отдыха. Стоит особо отметить, что Национальная гвардия организовала углубленное медицинское обследование и для детей, воспитывающихся в Домах «Мехрибонлик» и в семейных домах. В этом году более шестисот детей были обследованы квалифицированными специалистами, свыше 400 ребят из Ташкента и Ташкентской области прошли стоматологический осмотр в Государственном стоматологическом институте столицы.
Затем был зачитан приказ о присвоении очередного воинского звания «младший сержант» двоим военнослужащим медицинской службы Национальной гвардии. А также заместитель командующего Национальной гвардией вручил шестерым представителям сферы нагрудный знак «Намунали хизматлари учун» III степени, двоим – нагрудный знак «Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг фидойи ходими». Трое были награждены наручными часами и девять – почетной грамотой.
Праздничное настроение участникам мероприятия подарили выступления Ансамбля песни и танца Национальной гвардии.