Ўзбекистонда "Pekiti Tirsia Kali" федерациясининг ташкил этилиши ва халқаро ҳамкорликнинг янги босқичи
Ўзбекистонда жанг санъати ва ўзини-ўзи ҳимоя қилиш тизимини ривожлантиришни янги босқичга олиб чиқиш борасида Миллий гвардия ҳомийлигида "Pekiti tirsia kali" федерациясининг шакллантирилиши ва Адлия вазирлиги томонидан давлат рўйхатидан ўтказилиши ушбу тизимни такомиллаштириш учун ҳуқуқий асос бўлиш билан бирга, Марказий Осиё минтақасидаги мамлакатлар учун ҳамкорлик имкониятларини ҳам очиб берди.
Амалга оширилган ишлар самарасида 2023 йилнинг март ойидан бери Миллий гвардиянинг Ихтисослаштирилган ўқув маркази негизида фаолият юритиб келаётган ва Марказий Осиё минтақасида ягона бўлган "Pekiti tirsia kali" “PTK Бантай” (Жангчи) спорт клуби мактабида мамлакатимиз куч тузилмалари ҳарбий хизматчи ва ходимлари билан тизимли равишда тренинг ва машғулотлар ўтказиб келинмоқда.
Мазкур жанг санъатини ривожлантириш борасида Ўзбекистонга билдирилган ишончнинг мантиқий давоми сифатида, илк бор Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон республикалари мутахассислари Бухоро шаҳрига таклиф қилинган ҳолда "Pekiti Tirsia Kali" Жаҳон федерациясининг президенти Роммел Тортал бошчилигида навбатдаги семинар-тренинг ташкил этилди.
Мазкур семинар-тренинг жорий йилнинг 21 майдан 9 июнь кунига қадар бир ой давом этди ва машғулот якунида Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураевнинг "Pekiti Tirsia Kali" Жаҳон федерацияси президенти Роммел Тортал билан ишчи учрашуви бўлиб ўтди.
Унда федерациянинг ташкил қилинганлиги ва жанг санъатининг замонавий усуллари, махсус бўлинмалар учун ўзини-ўзи ҳимоя қилиш техникалари ва халқаро стандартлар бўйича махсус дастурлар ишлаб чиқиш, Марказий Осиё мамлакатлари билан ҳамкорликда турли тренинг ва тажриба алмашинув тадбирларини ташкил этиш, ушбу жанг санъати бўйича халқаро мусобақалар ўтказиш ҳамда мутахассисларнинг малакасини ошириб бориш каби муҳим масалаларнинг истиқболли режалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, қадимий ва навқирон Бухоро шаҳрида ташкил этилган ушбу семинар-тренинг муҳим аҳамият касб этиб, "Pekiti Tirsia Kali" жанг санъати бўйича Ўзбекистон ва хорижий мутахассислар ўртасида ўзаро тажриба алмашиш майдони бўлгани  ва  ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш имкони яратилгани эътироф этилди.

Создание Федерации «Пекити Тирсия Кали» в Узбекистане и новый этап международного сотрудничества
Создание Федерации «Пекити Тирсия Кали» под эгидой Национальной гвардии и ее государственная регистрация Министерством юстиции Узбекистана в целях вывода развития боевых искусств и систем самообороны на новый уровень не только послужило правовой основой для совершенствования данной системы, но и открыло возможности для сотрудничества для стран Центрально-Азиатского региона.
В результате проделанной работы с марта 2023 года Спортивная школа-клуб «Пекити Тирсия Кали» «ПТК Бантай» (Воин), действующая на базе Специализированного учебного центра Национальной гвардии и являющаяся единственной в Центрально-Азиатском регионе, систематически проводит тренировки и учения с военнослужащими и сотрудниками силовых структур страны.
Логическим продолжением работы по развитию древнейшего филиппинского боевого искусства в Узбекистане, а также подтверждением доверия к нашим энтузиазстам, впервые в город Бухару были приглашены специалисты из республик Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан на очередной семинар-тренинг, который проходил под руководством президента Всемирной федерации «Пекити Тирсия Кали» Роммеля Тортала.
Данный семинар-тренинг длился месяц – с 21 мая по 9 июня текущего года, а по окончании обучения состоялась рабочая встреча командующего Национальной гвардией генерал-майора Р. Джураева с президентом Всемирной федерации «Пекити Тирсия Кали» Роммелем Торталом.
Стороны обсудили организацию федерации и дальнейшие планы по таким важным вопросам, как разработка современных методик боевых искусств, приемов самообороны для спецподразделений и специальных программ по международным стандартам, организация различных мероприятий по обучению и обмену опытом совместно со странами Центральной Азии, проведение международных соревнований по этому боевому искусству, повышение квалификации специалистов.
Было также признано, что данный семинар-тренинг, организованный в древнем и вечно молодом городе Бухара, имеет большое значение, являясь площадкой для обмена опытом между узбекскими и зарубежными специалистами по боевому искусству «Пекити Тирсия Кали» и создавая возможность для дальнейшего укрепления сотрудничества.