Ўзбекистонда "Pekiti Tirsia Kali" федерациясининг ташкил этилиши ва халқаро ҳамкорликнинг янги босқичи
Ўзбекистонда жанг санъати ва ўзини-ўзи ҳимоя қилиш тизимини ривожлантиришни янги босқичга олиб чиқиш борасида Миллий гвардия ҳомийлигида "Pekiti tirsia kali" федерациясининг шакллантирилиши ва Адлия вазирлиги томонидан давлат рўйхатидан ўтказилиши ушбу тизимни такомиллаштириш учун ҳуқуқий асос бўлиш билан бирга, Марказий Осиё минтақасидаги мамлакатлар учун ҳамкорлик имкониятларини ҳам очиб берди.
Амалга оширилган ишлар самарасида 2023 йилнинг март ойидан бери Миллий гвардиянинг Ихтисослаштирилган ўқув маркази негизида фаолият юритиб келаётган ва Марказий Осиё минтақасида ягона бўлган "Pekiti tirsia kali" “PTK Бантай” (Жангчи) спорт клуби мактабида мамлакатимиз куч тузилмалари ҳарбий хизматчи ва ходимлари билан тизимли равишда тренинг ва машғулотлар ўтказиб келинмоқда.
Мазкур жанг санъатини ривожлантириш борасида Ўзбекистонга билдирилган ишончнинг мантиқий давоми сифатида, илк бор Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон республикалари мутахассислари Бухоро шаҳрига таклиф қилинган ҳолда "Pekiti Tirsia Kali" Жаҳон федерациясининг президенти Роммел Тортал бошчилигида навбатдаги семинар-тренинг ташкил этилди.
Мазкур семинар-тренинг жорий йилнинг 21 майдан 9 июнь кунига қадар бир ой давом этди ва машғулот якунида Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураевнинг "Pekiti Tirsia Kali" Жаҳон федерацияси президенти Роммел Тортал билан ишчи учрашуви бўлиб ўтди.
Унда федерациянинг ташкил қилинганлиги ва жанг санъатининг замонавий усуллари, махсус бўлинмалар учун ўзини-ўзи ҳимоя қилиш техникалари ва халқаро стандартлар бўйича махсус дастурлар ишлаб чиқиш, Марказий Осиё мамлакатлари билан ҳамкорликда турли тренинг ва тажриба алмашинув тадбирларини ташкил этиш, ушбу жанг санъати бўйича халқаро мусобақалар ўтказиш ҳамда мутахассисларнинг малакасини ошириб бориш каби муҳим масалаларнинг истиқболли режалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, қадимий ва навқирон Бухоро шаҳрида ташкил этилган ушбу семинар-тренинг муҳим аҳамият касб этиб, "Pekiti Tirsia Kali" жанг санъати бўйича Ўзбекистон ва хорижий мутахассислар ўртасида ўзаро тажриба алмашиш майдони бўлгани  ва  ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш имкони яратилгани эътироф этилди.

The establishment of the 'Pekiti Tirsia Kali' Federation in Uzbekistan and a new stage of international cooperation
The formation of the "Pekiti Tirsia Kali" Federation under the sponsorship of the National Guard and its official registration by the Ministry of Justice marks a new stage in the development of martial arts and self-defense systems in Uzbekistan. This step not only provides a legal foundation for the improvement of the system but also opens up new opportunities for cooperation with other countries in the Central Asian region.
As a result of these efforts, since March 2023, systematic training sessions and exercises have been conducted at the “PTK Bantay” (Warrior) sports club school, which operates on the basis of the National Guard’s Specialized Training Center and is the only one of its kind in Central Asia. These sessions involve military personnel and officers from Uzbekistan’s security agencies.
As a logical continuation of the trust shown toward Uzbekistan in promoting this martial art, specialists from Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan were invited to the city of Bukhara for the first time, where another seminar-training was organized under the leadership of Rommel Tortal, President of the World Federation of Pekiti Tirsia Kali.
This seminar-training took place over the course of a month, from May 21 to June 9 of this year. At the conclusion of the training, a working meeting was held between the Commander of the National Guard, Major General R. Djurayev, and Rommel Tortal, President of the World Federation of Pekiti Tirsia Kali.
During the meeting, they discussed promising plans such as the establishment of the federation, the development of modern methods of martial arts, self-defense techniques for special units, the creation of specialized programs based on international standards, organizing various training and exchange events in cooperation with Central Asian countries, holding international competitions in this martial art, and improving the qualifications of specialists.
Additionally, it was noted that the seminar-training held in the ancient and vibrant city of Bukhara played an important role as a platform for experience exchange between Uzbek and foreign experts in the Pekiti Tirsia Kali martial art, and it created an opportunity to further strengthen cooperative ties.