Давлат мукофотлари ўз эгаларига топширилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони билан Қуролли Кучларимиз ташкил этилганининг 31 йиллиги ва 14 январь – Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан бир қатор ҳарбий хизматчи ва ходимлар юксак Давлат мукофотлари билан тақдирланди. Ушбу мукофотларни вазирлик ва идораларда тантанали топшириш маросимлари ўтказилмоқда.
Хусусан, Миллий гвардия тизимларида ўз бурчига садоқат ва намунали хизмат қилиб келаётган бир гуруҳ ҳарбий хизматчи ва ходимларни, хизмат вақтида мардлик кўрсатиб ҳалок бўлган сафдошларимизнинг яқинларини муносиб тақдирлаш мақсадида тантанали тадбир ташкил этилди.
Тадбирда Миллий гвардия қўмондони, генерал-майор Р.Джураев, фахрийлар, қўмондонлик шахсий таркиби ҳамда ёшлар иштирок этди.
Тантанали маросимда Миллий гвардия қўмондони тизимда ўтган қисқа давр мобайнида амалга оширилган туб ислоҳотлар ва уларнинг таҳлилига тўхталар экан, келгуси 2023 йилда бу ҳаракатларни максимал даражага олиб чиқиш ҳамда олдинда турган энг муҳим ва устувор вазифалардан бири ёшларни спрртга жалб этиш ва ҳарбий ватанпарварлик руҳида тарбиялашга алоҳида эътибор қаратилиши лозимлигини таъкидлади.
Тадбир давомида Давлатимиз раҳбари Фармони билан, тизимда хизмат олиб бораётган 17 нафар ҳарбий хизматчи ва ходимларга давлат мукофотлари 10 нафар ҳарбий хизматчи ва ходимларга навбатдаги “полковник” ҳарбий (махсус) унвонлари топширилди. 11 нафар ҳарбий хизматчи ва ходима аёллар “Тўмарис маликаси” кўкрак-нишони билан тақдирланди.
Хизмат чоғида ҳалок бўлган Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари
ва ходимлари ёд этилиб, уларнинг оила аъзоларига пул мукофотлари ва қимматбаҳо совғалар тақдим этилди.
Шунингдек, Миллий гвардия қўмондонининг буйруғи билан кўкрак нишонлари фахрий ёрлиқ ҳамда қимматбаҳо ссовғалар ўз эгаларига топширилди.

On the occasion of the 31st anniversary of the establishment of our Armed Forces by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan and January 14 – Day of Defenders of the Motherland, a number of soldiers and employees were awarded high state awards. In ministries and agencies are held Ceremonies of these awards.
In particular, a solemn event was organized in order to honor a group of soldier and employees who have been faithfully and exemplary serving in the National Guard systems, as well as the relatives of our comrades who died in the line of duty.
The event was attended by the commander of the National Guard, Major General R. Djuraev, veterans, command personnel and youth.
During the solemn ceremony, the commander of the National Guard focused on the fundamental reforms implemented in the system during the past short period and their analysis. In the coming year 2023, these actions will be brought to the maximum level, and one of the most important and priority tasks ahead will be to attract young people to the military and to pay special attention to educating them in the spirit of military patriotism emphasized that it is necessary.
During the event, by the Decree of the Head of State, 17 soldier and employees serving in the system were awarded state awards, 10 soldier and employees were awarded the next military (special) title of "colonel". 11 military soldier and female employees were awarded with the medal "Tumaris malikasi".
Soldiers and employees of the National Guard who died during the service were remembered, and their families were presented with monetary awards and valuable gifts.
Also, by order of the commander of the National Guard, badges, badges of honor and valuable gifts were handed over to their owners.